Pretraga za:
Termoizolacija predstavlja građevinski materijal i grupu proizvoda namenjenih za toplotnu izolaciju kuća, zgrada i drugih građevina, kao i za različite tehničke primene. Glavna karakteristika toplotnih izolacionih materijala je njihova velika poroznost, a samim tim i niska prosečna gustina i niska toplotna provodljivost.
Upotreba toplotnoizolacionih materijala u građevinarstvu može umanjiti masu konstrukcija, smanjiti potrošnju građevinskog materijala (beton, cigla, drvo itd.). Termoizolacioni materijali značajno poboljšavaju udobnost stambenih prostora. Najvažniji cilj toplotne izolacije građevinskih konstrukcija je smanjenje cene za grejanje i hlađenje unutrašnjeg prostora zgrada.
Glavni način da se smanje troškovi energije za grejanje zgrada je povećavanje toplotne otpornosti omotača zgrade koristeći termoizolacione materijale.
1. Toplotna izolacija građevinskih konstrukcija treba da bude projektovana tako da ispunjava funkcije koje su joj dodeljene tokom celog životnog ciklusa objekta.
2. Projekatom treba definisati kako položiti i zaštititi toplotnoizolacione materijale kako bi se osigurala definisana toplotna provodljivost. Izolacioni materijal mora ispuniti celu zapreminu predviđenu projektom i izdržati opterećenja koji nastaju i tokom ugradnje i tokom korišćenja. Ako je potrebno projekat treba da sadrži opis kako ispuniti spojeve.
3. Sloj termoizolacionog materijala na spoljašnjoj strani zgrade mora biti zaštićen od vetra. Vetrootporni sloj mora da pokriva sav izolacioni materijal i da bude toliko gust da sprečava prodiranje vazdušnih strujanja u građevinske konstrukcije ili kroz njih što značajno smanjuje izolacione osobine materijala. Posebnu pažnju treba posvetiti spajanju spoljnih zidova i temeljnih zidova, spoljnih zidova i potkrovlja, uglova spoljnih zidova i otvora.
4. Ako se paropropusnost slojeva u višeslojnom omotaču smanji sa prelaskom sa tople na hladnu stranu, postoji opasnost od kondenzacije vlage unutar strukture. Da bi se ovaj efekat sveo na minimum, na toploj strani fasadnog zida postavljena je posebna barijera pare, čija je propusnost pare bar nekoliko puta veća od one spoljnih slojeva. Spojevi i zglobovi parne barijere moraju biti zaptiveni.
5. Omotač građevine treba da bude projektovana tako da stvori najpovoljnije uslove za slobodan prolaz isparavanja vlage koja neizbežno prodire u nju. Ako je potrebno zaštititi toplotnoizolacione materijale od vetra ili atmosferske vlage, preporučljivo je koristiti posebne paropropusne membrane.
6. Studije su pokazale da su mnoge negativne pojave koje se javljaju u višeslojnim fasadnim zidovima (plijesan, trulež, formaldehid, radon, itd.) obično povezane sa vlagom. Ključ pouzdane funkcije omotača zgrade je proračun u fazi projektovanja za čitav niz pitanja prenosa toplotne mase.