U Evropskoj uniji zabranjeno je vađenje šljunka i peska direktno iz reka, pa se zbog toga otvara sve više šljunkarskih jezera. Na tzv. polju Tori uz reku Dravu nalazi se na milion kubnih metara najkvalitetnijeg šljunka i peska. U njegovoj okolini postoji nekoliko šljunkara, koje plutajućim bagerima vade kvalitetan šljunak i pesak iz vode do 60 m dubine i prodaju ga širom Hrvatske, Slovenije i Austrije.
U Podravini kod Koprivnice, građevinska firma GIP Pionir d.o.o. otvara novu šljunkaru od 80 ha, u kojoj se trenutno montira novi plutajući bager, nemačkog proizvođača FFA Fiebig GmbH, sa grajferom-grabilicom od 5 m³. Bager će iz jezera vaditi šljunak i pesak do 50 m dubine a njegov kapacitet je 150 m³/h. Na samom bageru nalazi se sito za ceđenje iskopanog materiala, tako da oceđeni šljunak i pesak putuju po plutajućim transporterima direktno na deponiju na obali. Bager ima električne pogone, na njemu je trafo stanica i priključen je na visoko naponsku mrežu na kopnu.
Najveći nemački proizvođač opreme za šljunkare i kamenolome, FFA Fiebig Fördertechnik GmbH, montirao je najviše plutajućih bagera, dok je najveći plutajući bager sa grajferom od 10 m³ na Balkanu, vlasništvo švajcarske građevinske firma Holcim Sofija.
Ulazak Srbije u Evropsku uniju i samim tim i zabrana kopanja nekvalitetnog jeftinog šljunka iz reka, firma FFA Fiebig vidi kao svoju šansu kako bi osvojili široko srpsko tržište, gde ima veliki broj polja sa veoma kvalitetnim čistim šljunkom i peskom, koji danas niko ne koristi.