Doka, globalni lider u oblasti oplata i skela, postala je prva kompanija u građevinskoj industriji koja se obavezala na inicijativu Science Based Targets (SBTi). Ova prekretnica odražava ambiciju kompanije da smanji emisije u skladu sa najnovijim naučnim smernicama i doprinese ograničavanju globalnog zagrevanja na 1,5°C.
Doka promoviše prakse održive gradnje, kao što je grejana oplata koja olakšava upotrebu betona sa smanjenim CO2 (Foto: Doka)
Usklađivanjem svojih ciljeva sa SBTi, Doka se pozicionira u prvi plan globalnih napora za dekarbonizaciju građevinske industrije.
Građevinska industrija suočava se sa sve većim pritiskom da se ublaži njen uticaj na životnu sredinu. Sektor je odgovoran za približno 37% globalnih emisija gasova sa efektom staklene bašte, što ga čini ključnim igračem u borbi protiv klimatskih promena.
Doka ovaj izazov vidi ne samo kao ekološku odgovornost, već i kao katalizator za izgradnju otpornijih i održivijih poslovnih modela koji mogu podstaći dugoročni uspeh na tržištu građevinarstva koje se razvija.
Na putu ka neto nultim emisijama
Opredeljenost ka SBTi je temelj sveobuhvatne strategije održivosti kompanije Doka pod nazivom "Net Zero 2040".
"Obavezivanjem na SBTi pokazujemo da održivost za nas nije samo popularna reč - to je ozbiljan posao. Verujemo da su održive prakse i rešenja ključ za pomoć našim klijentima da uspeju u konkurentnoj građevinskoj industriji koja je spremna za budućnost", ističe Robert Hauser, generalni direktor kompanije Doka.
Doka je postavila ambiciozne ciljeve za smanjenje svog karbonskog otiska. Obavezala se da će smanjiti svoje emisije iz opsega 1, 2 i 3 u skladu sa SBTi metodologijom, osiguravajući da klimatski ciljevi kompanije Doka budu usklađeni sa ciljem od 1,5°C iz Pariskog sporazuma.
Do 2030. godine to znači minimalno smanjenje od 42% za emisije iz opsega 1 i 2. Emisije iz opsega 3, koje obuhvataju sve indirektne emisije generisane van kompanije, takođe moraju biti smanjene za 42%.
Robert Hauser dodaje: "Stalno sarađujemo sa našim klijentima i dobavljačima kako bismo razvili sigurnija, efikasnija i klimatski prihvatljivija rešenja. Naša posvećenost SBTi učvršćuje našu posvećenost smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, ne samo unutar kompanije Doka, već i u celom našem lancu snabdevanja."
Održavanjem korišćenih proizvoda Doka obezbeđuje smanjenje potrošnje materijala i resursa, omogućavajući da proizvodi ostanu u prometu dugo vremena (Foto: Doka)
Dugogodišnja posvećenost održivom napretku
Liderstvo kompanije Doka u oblasti održivosti daleko prevazilazi njenu trenutnu obavezu prema SBTi. Tokom godina Doka je već sprovela značajne mere za smanjenje emisija, kao što je povećanje upotrebe obnovljive energije u svojim globalnim operacijama.
U svom sedištu u Austriji, Doka je prešla na 100% obnovljivu električnu energiju kroz širenje fotonaponskih sistema i prelazak na zelenu energiju. Ove inicijative su ključne za postizanje dugoročnih ciljeva kompanije za smanjenje emisija, koji su trenutno u procesu validacije od strane SBTi, ali one su tek početak.
Pored toga, model zakupa kompanije Doka značajno doprinosi cirkularnoj ekonomiji, koja je, zajedno sa dekarbonizacijom, još jedan ključni stub strategije održivosti kompanije. Sanacijom oplate nakon svake upotrebe u posebnim servisnim centrima, Doka smanjuje potrošnju materijala i resursa, produžavajući životni vek svojih proizvoda.
Kompanija takođe istražuje upotrebu recikliranih, nisko-ugljeničnih materijala u svojim sistemima, za dodatno smanjenje uticaja građevinskih projekata na okruženje.
Sa snažnim fokusom na inovacije i saradnju, Doka kontinuirano sarađuje sa vodećim stručnjacima i organizacijama u industriji kako bi promovisala održive prakse, kao što je upotreba inteligentne grejane oplate koje omogućavaju upotrebu betona sa smanjenim CO2 na gradilištima.
Doka je takođe pionir u izračunavanju karbonskog otiska proizvoda (PCF) za svoj asortiman od preko 7.000 proizvoda, kao i ko-inicijator zajedničkog razvoja prvih kriterijuma za izračunavanje PCF za oplate i skele u građevinskoj industriji.