Raznovrsni projekti renoviranja ilustruju rastući trend u Evropi da se postojeći objekti obnavljaju umesto da se zamenjuju. Prema Evropskoj agenciji za životnu sredinu, "talas renoviranja" igra važnu ulogu u postizanju klimatski neutralne ekonomije sa nultim emisijama gasova, jer unapređenje i renoviranje postojećih građevina ih čini energetski efikasnijim.
Doka Ringlock skele obezbeđuju sigurno odvijanje restauratorskih radova (Foto:Doka)
Projekti su dizajnirani da podrže davanje novog života istorijskim zgradama i staroj infrastrukturi kako bi se sačuvali za buduće generacije. Svaki projekat donosi jedinstvene izazove: ograničen radni prostor, prilagođavanje postojećim objektima, minimiziranje ometanja okoline i stvaranje radnih prostora prilagođenih potrebama radnika.
Svestranost Doka Ringlock komponenti značajno doprinosi uspehu ovih složenih projekata, često smanjujući potrebu za novom gradnjom, time smanjujući troškove i emisiju ugljen-dioksida.
U Austriji, 40m dugačak most Mühlkanal, star jedan vek, prolazi kroz opsežno renoviranje. Izvođač, PORR AG, maksimalno je iskoristio svestranost Doka modularnih Ringlock skela, demonstrirajući njihovu prilagodljivost u prevazilaženju izazova na terenu.
Presudnu ulogu su odigrale viseće skele koje u potpunosti obuhvataju most i počivaju na velikoj nosivosti robusnih spojeva Ringlock sistema, zahvaljujući kojima je omogućena popravka noseće konstrukcije mosta. Zatvorene viseće skele sprečile su kontaminaciju reke tokom radova na zaštiti od korozije i osigurale bezbednost radnika.
U Letoniji, Doka pomaže u renoviranju zvonika poznate crkve Svetog Jovana, popularne turističke atrakcije u srcu Rige. Ovde je trebalo savladati nekoliko prepreka: nisu postojali arhitektonski nacrti za crkvu, ograničen pristup krovu za radnike i opremu i velika pešačka frekvencija.
Doka je generisala nove arhitektonske planove snimanjem dimenzija građevine koristeći lasersku tehnologiju, koja je zatim uneta u DokaCAD kako bi se formirala osnova za dizajn skela. Ringlock stepenišni toranj visine 39m je omogućio radnicima da bezbedno obavljaju radove bez ugrožavanja delikatnog krova i fasade.
Digitalno planiranje pomoću DokaCAD softvera dodalo je vrednost projektu, ističući da korišćenje savremene, namenski razvijene digitalne tehnologije pomaže u savladavanju najtežih izazova u projektima renoviranja starih zdanja.
Isti pristup je primenjen i u restauraciji dvorca Horst na obali jezera u Belgiji. Neobičan dizajn istorijskog zdanja sa talasastim zidinama i njegova blizina vodi zahtevali su inovativan pristup u izradi plana skela prilagođenog zahtevima tima za restauraciju.
Doka je dala rešenje za širu radnu platformu, povećavajući standardnu širinu platforme sa 0,73m na 1,09m. Montirano je više od 100 tona Doka Ringlock skela koje omogućavaju bezbedno odvijanje projekta restauracije, a sve zahvaljujući domišljatosti, kreativnosti i preciznom planiranju tima stručnjaka iz kompanije Doka.
U varšavskom okrugu dva Ringlock sistema se koriste za izgradnju novog sedišta orkestra Sinfonia Varsovia (Foto: Doka)
U varšavskom okrugu Praga Południe, Ringlock sistem omogućava izgradnju novog sedišta orkestra Sinfonia Varsovia. Novi dom muzičkog ansambla biće u istorijskom zdanju, nekada sedištu Instituta za veterinarsku medicinu.
Doka je obezbedila sofisticirano rešenje za skele koje koristi Ringlock komponente za ojačanje zidova dveju 120 godina starih građevina koje čine glavnu zgradu. Pričvršćen za postojeće zidove, dvostruki rešetkasti nosač visine 50cm raspoređen je na četiri nivoa kako bi zaštitio restauratore i radnike na gradilištu od jakih vetrova.
Druga primena sistema Ringlock pokriva sedam nivoa spoljne fasade pratećeg objekta i pruža bezbedan radni prostor za radove na pločama na gornjem nivou građevine.