Doka, jedan od vodećih svetskih dobavljača oplata i skela, ponovo pokazuje da je pionir u održivosti igrajući ključnu ulogu u razvoju minimalnih standarda za izračunavanje karbonskih otisaka proizvoda (KOP/PCF) - prekretnica za industriju oplate i skele i dalji korak ka dekarbonizaciji građevinskog sektora.
Doka je izračunala karbonski otisak za više od 7.000 svojih proizvoda (Foto: Doka)
Karbonski otisak proizvoda (KOP/PFC) meri ukupne emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) koje ispušta jedan proizvod tokom svih relevantnih faza životnog ciklusa materijala. To je važan alat za procenu ukupnog klimatskog uticaja proizvoda i identifikaciju poluga za smanjenje emisija gasova.
Vođenje kroz sopstveni primer
Robert Hauser, generalni direktor kompanije Doka, ističe: "Konkurentnost, održivost i transparentnost su sve više isprepleteni, a validni podaci su ključni za održivo donošenje odluka."
"Pre dve godine postavili smo nove standarde u industriji oplata i skela izračunavajući karbonski otisak za više od 7.000 Doka proizvoda. Ponosni smo što smo takođe uspeli da po prvi put značajno doprinesemo uspostavljanju minimalnih standarda u građevinskoj industriji", dodaje.
"Güteschutzverband Betonschalungen Europa e.V." (GSV), evropsko udruženje proizvođača, dobavljača i korisnika sistema oplate i skela, osnovalo je radnu grupu sa ciljem razvoja standarda za transparentno kvantifikovanje GSV karbonskog otiska proizvoda (GSV-PCF-Standard) za sektor oplata i skela.
Sporazum o minimalnim standardima, koji je objavljen nakon manje od godinu dana, rezultat je intenzivne saradnje. Ovim korakom, Doka i njeni tržišni partneri ne samo da postavljaju novi standard u industriji, već takođe pomažu u uspostavljanju transparentnosti emisija GHG kao standarda u lancu vrednosti.
"Drago nam je što smo mogli da doprinesemo našim dugogodišnjim iskustvom i našom metodologijom izračunavanja zajedničkoj radnoj grupi GSV. Ovaj industrijski sporazum između vodećih proizvođača nas približava korak bliže mogućnosti boljeg poređenja karbonskih otisaka proizvoda i time stvaranju ravnopravnog terena unutar industrije oplata i skela", navodi Julia Weber, rukovodilac sektora održivosti u kompaniji Doka.
Svi PCF podaci za Doka oplatu već su u skladu sa GSV-PCF standardom.
Julia Weber, rukovodilac sektora održivosti kompanije Doka, bila je član GSV radne grupe za održivost (Foto: Doka)
Fokus na benefite za klijente
Već više od dve godine Doka pruža svojim klijentima transparentne podatke o emisijama GHG svojih proizvoda.
"Kada je reč o održivosti, činjenice su važne, a ne osećaji", naglašava Julia Weber. Ovo je upravo fokus Doka PCF inicijative, koja ima za cilj da podrži klijente u njihovim naporima za održivost - od održivijih odluka o kupovini i javnih tendera sa CO2 budžetima do izračunavanja sopstvenog korporativnog karbonskog otiska (emisije iz opsega 3).
Istovremeno, PCF je važan stub Doka strategije održivosti.
"Dosledno sledimo naš cilj nultih neto emisija do 2040. godine, a dugoročno težimo strategijama proizvodnje sa sve nižim emisijama. Podaci dobijeni iz karbonskog otiska proizvoda već su sastavni deo inovacionog procesa u kompaniji Doka", ističe Julia Weber. "Na kraju krajeva, transparentni podaci su ključ za održivu gradnju."