Oko 42% stanova i kuća u Srbiji zrelo je za zamenu dotrajalih instalacija za vodu i struju. Procene pokazuju da bi ove adaptacije ukupno koštale oko pet milijardi evra. Finansiranje ovih radova idu na teret domaćinstava. Vodovodi i elektrodistribucije u Srbiji su nadležni samo do vodomera i električnog brojila - a mnogi od njih teško menjaju i stare delove mreže za koju su odgovorni.
Građevinari ocenjuju da elektro i vodovodne instalacije u stambenim i poslovnim jedinicama treba menjati na svakih 25 godina korišćenja. Ove radove treba izvesti u bar 1,4 miliona stambenih jedinica od ukupno 3,3 miliona Srbiji. Jer, neispravne vodovodne cevi povećavaju račune za vodu, a dotrajale električne instalacije često dovode do požara.
Inženjeri jednog beogradskog preduzeća za adaptacije objasnili su novinaru Večernjih novosti da plastične cevi, kolena i ventili za kupatilo koštaju oko 150 evra, a da se cena elektromaterijala obračunava oko pet evra po utičnici. Sa radom majstora, u šta je uključeno i malterisanje, zamena instalacija u stanu od 60m2 može da košta od 1.000 do 2.000 evra. U drugim gradovima zemlje je slična situacija. U Nišu bi zamena instalacija koštala do 2.200 evra, procenjuje JP Nišstan.
Ove sume teško može da obezbedi prosečno domaćinstvo u Srbiji. Lokalne vlasti pravdaju se time da nemaju dovoljno sredstava, a vodovodi i elektrodistribucije nemaju nameru da finansiraju obnove privatnih poseda, već samo održavanje mreže i merača.
Prema rečima člana Gradskog veća Novog Sada zaduženog za finansije Živka Markovića, lokalna samouprava nema nadležnost nad kućnim instalacijama. "Iz budžeta grada finansiramo održavanje komunalne infrastrukture, sistem vodovoda i kanalizacije i toplane. S teškom mukom uspevamo da održavamo taj sistem. Za održavanje vodovodne i kanalizacione infrastrukture godišnje se uloži par stotina miliona dinara", objašnjava Marković.
Međutim, trebalo bi zameniti i vodovodne cevi u mnogim gradovima. Prosečna starost vodovodne mreže, npr. u Novom Sadu je 30 godina, slično je i u Nišu, a najstarije vodovodne cevi nalaze se ispod centralnih delova Beograda, pa tako voda do stanovnika Vračara, Starog grada i Savskog venca prolazi cevovodom koji je star oko 80 godina.
U beogradskom vodovodu kažu da će tokom ove godine izdvojiti 1,47 milijardi dinara za održavanje vodovodne mreže. "Naš plan je da se godišnje menja oko 100km neuslovne i dotrajale vodovodne mreže", kažu u JKP Beogradski vodovod i kanalizacija. "Ali u tome moraju da učestvuju i drugi izvođači, jer imamo kapacitete da zamenimo oko 50km mreže."