Na obroncima ostrva Krit niče jedan od najupečatljivijih primera savremene arhitekture u Grčkoj - N’arrow House, delo arhitektonskog studija Mykonos Architects. Ovaj podzemni dom, oblikovan u formi strele koja se sužava ka vrhu, pažljivo je ukopan u brdo, sa ciljem da se organski stopi sa reljefom i istovremeno preispita norme tradicionalne mediteranske gradnje.
Kuća je delimično ukopana u zemlju (Foto: Mykonos Architects)
Autorski tim, koji čine Aude Mazelin, Nikolas Alysandratos i Xara Karatzali, kombinuje minimalizam sa pažnjom prema prirodnom okruženju, koristeći materijale poput betona, čelika i stakla u njihovom najizraženijem obliku. Iako ti elementi naglašeno odskaču od pejzaža, postavljeni su sa poštovanjem prema terenu i njegovoj teksturi.
Građevina ima oblik strele (Foto: Mykonos Architects)
N’arrow House se svojom formom izduženog klina ističe kao strela zabodena u tlo, što prostoru daje snažnu dinamičnost. Osim simbolike, ovaj dizajn ima i funkcionalne prednosti - kuća je delimično ukopana, što omogućava prirodnu termoregulaciju i smanjuje potrebu za klimatizacijom, naročito u toplim mesecima koji dominiraju na Kritu.
Arhitekte su vodile računa da ne naruše ambijent (Foto: Mykonos Architects)
Organizacija enterijera prati linearnost strukture, što doprinosi osećaju toka i prostorne logike unutar doma. Iako detalji unutrašnjeg uređenja još nisu otkriveni, tim najavljuje sofisticiran, ali topao ambijent, uz upotrebu taktilnih materijala i prilagođenih rešenja osvetljenja.
Vizuelni vrhunac čitavog projekta svakako je beskonačni bazen, koji se proteže iz najoštrijeg dela kuće, poput vrha koplja koje lebdi nad dolinom. Bazen nudi neprekinut pogled ka okolini, moru i brdima, stvarajući efekat lebdeće tačke u prostoru.
Gradnja većeg dela u zemlji obezbeđuje pasivno hlađenje (Foto: Mykonos Architects)
Iako su pohvale na račun dizajna već brojne, N’arrow House nije pošteđen kritika. Korišćenje velikih količina betona pokreće pitanja o uticaju na životnu sredinu, posebno u svetlu savremenih standarda održive gradnje. Ipak, autori ističu da se ovaj negativni aspekt ublažava zahvaljujući podzemnoj konstrukciji, minimalnoj površini iznad zemlje i prirodnim prednostima pasivnog hlađenja.
Preovladava beton, čelika i staklo (Foto: Mykonos Architects)
Za studio Mykonos Architects, poznat po integraciji arhitekture, enterijera i osvetljenja, ovaj projekat predstavlja ne samo tehnički izazov, već i umetnički iskorak.
Organizacija enterijera prati linearnost strukture (Foto: Mykonos Architects)
Završetak izgradnje se očekuje između 2025. i 2027. godine, a najavljuje se da će N’arrow House postati reper savremene arhitekture koja uvažava drevne pejzaže, ne pokušavajući da ih nadvlada, već da sa njima živi u skladu.