Od 605 građevinskih preduzeća, koliko ih se 30. juna našlo na bodovnoj "beloj" i "crnoj" listi Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, njih 359 plasirano je na "beloj" listi.
Foto: Ilustracija (preuzeto sa www.pixabay.com)
To znači da više od polovine firmi koje se nalaze na listi redovno plaćaju poreze i doprinose, vode računa o bezbednosti radnika i poštuju ugovorne obaveze, što su bitni kriterijumi i za dodelu posla na javnim nabavkama, saopštilo je danas Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
U odnosu na 2016., u prvoj polovini 2017. broj preduzeća na "crnoj" listi" smanjen je sa 275 na 246, broj radnika "na crno" smanjen je sa 97 na 32, dok je broj zaposlenih blago povećan, sa 29.308 na 29.441.
Kada je reč o povredama na radu, u 2016. bila su povređena 222 radnika, a broj povreda u prvoj polovini 2017. godine, ukupno 49, nagoveštava da će 2017. po ovom osnovu biti mnogo bolja od prethodne godine.
U prvih šest meseci ove godine registrovana je 41 lakša povreda na radu i osam težih, dok je u celoj 2016. registrovano 176 lakših povreda na radu i 46 težih.
Rangiranje na ovoj listi za preduzeća je veoma važno jer se rangiraju po tome koliko vode računa o obavezama prema državi i zaposlenima, što je jedan od kriterijuma koji se od nedavno uzima u obzir i prilikom dodele posla preko javnih nabavki.
Početkom maja ove godine, Vlada Srbije je na predlog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture usvojila zaključak kojim je državnim institucijama preporučeno da pre donošenja odluke o dodeli posla preko javnih nabavki provere rejting preduzeća na "crnoj" i "beloj" listi, kako bi se izbeglo da poslove dodeljuju firmama sa "crne" liste, navedeno je u saopštenju.