INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Svetlucava solarna fasada sa zlatnim odsjajem

26.11.2021. | Gradjevinarstvo.rs

Švajcarska kancelarija za zaštitu životne sredine u Bazelu dobila je novu zgradu sa jedinstvenom fasadom koja ne samo što je dopadljiva svojim izgledom već je i energetski efikasna. Ideja da zgrada bude održiva nastala je još pre osam godina, da bi par godina nakon toga bila i omogućena njena izgradnja. Prvobitni projekat je predviđao upotrebu solarnih modula koji se sastoje od zlatnih solarnih ćelija. Međutim, na kraju je primenjen drugačiji pristup koji je uključivao solarne module napravljene od posebnog fuzionisanog stakla.

Solarna fasada zgrade Kancelarije za zaštitu životne sredine u Bazelu

Solarna fasada zgrade Kancelarije za zaštitu životne sredine u Bazelu (Foto: Megasol Energie AG)

Ove module koji čine fasadu napravila je firma Megasol Energie AG, sa ciljem da napajaju zgradu električnom energijom generisanom od sunčeve toplote. Solarnu fasadu snage 163kW čine posebni moduli na 3D fuzionisanom staklu. Solarne ćelije su zapravo integrisane u građevinsku kontrukciju, umesto da se montiraju na nju. Predstavljaju vertikalnu BIPV instalaciju. Ovaj integrisani fotovoltažni sistem prostire se na površini od 1140m².

Polazna osnova za istraživanje bilo je staklo koje ima sposobnost da poprimi različit izgled u zavisnosti od svetla koje pada na njega, dok su varijante za slobodan dizajn bile odlučujući faktor. Zgrada visoka 25 metara je u potpunosti obložena solarnom fasadom sa svetlucavo zlatnim modulima koji joj daju jedinstven izgled. Zlatni odsjaj stvara hiljade tačaka koje su ugrađene u solarne module. Osim toga, moduli imaju i trodimenzionalni izgled.

Solarna fasada zgrade Kancelarije za zaštitu životne sredine u Bazelu

Solarna fasada zgrade Kancelarije za zaštitu životne sredine u Bazelu (Foto: Megasol Energie AG)

Solarni moduli ugrađeni u zgradu imaju zadnje bočno staklo, sloj za inkapsulaciju, solarne ćelije, drugi sloj inkapsulacije i 3D prednje staklo. Nakon slaganja slojeva, komponente se stavljaju u laminator. Svaki solarni modul za ovaj projekat je razvijen posebno, što je zahtevalo odgovarajuće prilagođavanje tokom proizvodnje. Dodatni izazov u proizvodnji solarnih modula je bilo to da 3D fuzionisano staklo ima trodimenzionalnu strukturu i na prednjoj i na zadnjoj strani, dok su standardni procesi namenjeni za "ravna" stakla i ne mogu apsorbovati takve modifikacije, posebno kada je laminiranje u pitanju.

Laminiranje je osetljiv proces gde i najmanja promena u temperaturi, pritisku, vremenu obrade ili karakteristikama materijala može dovesti do neželjenih rezultata. Megasol je shodno tome primenio proces posebno prilagođen 3D staklu sa odgovarajućom tehnikom laminiranja s obzirom na temperaturu, pritisak i vreme obrade. Ovaj proces je ključan kada su u pitanju kvalitet, performanse i dugovečnost solarnih modula.

Pored navedenog još jedna prednost ove fasade je što proizvodi dosta solarne energije zimi. To je zbog činjenice da su površine solarnih fasada idealno prilagođene niskom zimskom suncu, jer svetlost pada skoro pa uspravno na solarne ćelije.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


DOKA SERB
DOKA SERB
PEĆINCI-ŠIMANOVCI
www.doka.com

ALING-CONEL
ALING-CONEL
BAČKA PALANKA-GAJDOBRA
www.aling-conel.com

VUEKO
VUEKO
NOVI SAD
www.vueko.net

BAUDER
BAUDER
NOVI BEOGRAD
www.bauder.rs

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;