Pretraga za:
Energetska efikasnost predstavlja skup planiranih i sprovedenih mera u cilju smanjenja potrošnje količine energije koja je neophodna za održavanje istog nivoa uslova života i rada. Za razliku od štednje koja podrazumeva određena odricanja, efikasna upotreba energije podrazumeva da se manjom količinom energije može postići isti ili čak viši nivo komfora.
Za realizaciju energetski efikasne gradnje neophodno je pažljivo realizovati sve faze izgradnje jednog objekta: projektovanje, izbor materijala, izvođenje građevinskih radova, termoizolacija, zvučna izolacija, protivpožarna zaštita, kao i ekološka podobnost i mogućnost recikliranja nakon završetka eksploatacije. Energetska efikasnost se može povećati prilikom izgradnje novih objekata, ali i prilikom rekonstrukcije starih (postojećih) objekata.
EU oznake za energetsku efikasnost, CC BY-SA 3.0, Веза
Niskoenergetska kuća – za zagrevanje koristi svega 40 kWh/m2 godišnje (manje od 3 litra lož-ulja)
Pasivna kuća - za zagrevanje koristi svega 15 kWh/m2 godišnje (oko 1 litar lož-ulja)
Klasična (stara) gradnja - odlikuje se prosečnom godišnjom potrošnjom energije za grejanje koja se kreće između 150 - 200 kWh/m2.
Treba imati u vidu da u našim klimatskim uslovima sve više rastu potrebe i za hlađenjem prostorija (klimatizacijom) u letnjem periodu.