INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

MVRDV predložio uvrnuti neboder nalik peščanom satu

26.01.2015. | Dezeen

Čuveni svetski arhitektonski biro MVRDV iz Roterdama, Holandija, je pobedio na nedavno održanom arhitektonskom konkursu za projektovanje modernog nebodera mešovite namena u Beču, Austrija. Predloženi neboder će biti visok 110 metara i biće obložen staklenom zavesom koja otvara zgradu ka centru grada.

Međutim, karakteristika koja najviše zapada za oko jeste uvrnuta baza nebodera, koja daje formi karakterističan oblik peščanog sata i smanjuje količinu senke koju neboder baca na susedne blokove.

Karakteristika razigranog dizajna je odlika biroa MVRDV, a neboder sa svojim zanimljivim, iskrivljenim oblikom nije zakazao. Pored upsotavljanja zgrade kao regionalnog orijetira, neobičan oblik će smanjiti količinu vremena koje su okolne zgrade u senci, i pomoći će u povezivanju nebodera sa trgom ispod. Arhitekte planiraju da pretvore stepenaste terase nastale u uvrnutoj bazi u pristupačna otvorena područja i vetrobarijere.

Neboder mešovite namene će se nalaziti u blizini istorijskih bečkih Gasometara i sastojaće se od maloprodajnih objekata, restorana i 35.000 metara kvadratnih poslovnog ili stambenog prostora.

Unutrašnjost će posedovati izdašne spratne visine od 3,5 metara, a 80 odsto prostora će biti bez stubova. Okolni trg će biti projektovan kao veliki sunčani sat, sa neboderom koji će imati ulogu igle za pokazivanje vremena.

Štampaj Pošalji

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Žarko 07.04.2025.
Da li je poznata ukupna cena organizacije i...
Blagoje 01.04.2025.
Lepo opisane mogućnosti kojima nemam pristu...
Ko bira izvođače radova!!!. Grad i Gradsko ...
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁

;