Čuveni arhitektonski studio BIG predstavio je prve vizuale budućeg Prirodnjačkog muzeja Mađarske, koji će biti smešten unutar šumovitog predela grada Debrecena. Ovaj objekat će obuhvatiti površinu od 23.000 kvadratnih metara i služiće kao novo javno i naučno središte sa izložbenim prostorima, edukativnim sadržajima i pratećim objektima za posetioce.
Budući Prirodnjački muzej Mađarske (Foto: BIG)
Projekat muzeja koji će zameniti dosadašnju instituciju u Budimpešti realizuju BIG, Vikár és Lukács Építész Stúdió, Museum Studio i TYPSA. U pitanju je širi plan mađarske vlade da do 2030. godine Debrecin pozicionira kao regionalni centar za obrazovanje i kulturu.
Prema rečima osnivača BIG-a, Bjarkea Ingelsa, idejno rešenje muzeja zasniva se na konceptu ukrštanja staza i linija razvoja, kroz preplitanje pejzažnih vrpci koje stvaraju prostore nalik nišama, habitatima, dvoranama i galerijama, brišući granice između enterijera i eksterijera.
BIG briše granice između enterijera i eksterijera (Foto: BIG)
Ingels je istakao da objekat oblikuje veštačko brdo u šumskoj čistini, kombinacijom geometrijske jasnoće i organske forme, stvarajući prikladan dom za čuda prirodnog sveta.
Spoljašnjost zgrade će biti obložena drvetom koje je tretirano tehnikom karbonizacije, dok će velike staklene površine omogućiti maksimalan prodor svetlosti. Struktura muzeja će biti delimično ukopana, izrađena od masivne drvene konstrukcije.
Spoljašnjost zgrade će biti obložena drvetom (Foto: BIG)
Tri preklapajuća krova, koji se uzdižu sa tla, formiraće terase sa šetalištima odakle će se pružati panoramski pogledi na grad i okolnu šumu. Široki trgovi oko objekta biće namenjeni za dodatne aktivnosti muzeja i omogućiće pristup sa svih strana.
Unutrašnjost muzeja krasiće prostrano prijemno predvorje, odakle će posetioci imati pristup različitim izložbenim krilima. Vizuelizacije prikazuju visoke plafone sa izloženim drvenim površinama i podovima prekrivenim pločicama.
Objekat oblikuje veštačko brdo u šumskoj čistini (Foto: BIG)
Na spratu će se nalaziti biblioteka i restoran, sa zastakljenim otvorima koji će nuditi pogled na krošnje drveća. Planirani su i dodatni prostori za radionice, igraonice za decu i istraživačke laboratorije.
Energetski sistem muzeja biće održiv, uz oslanjanje na geotermalne izvore i solarne panele. Zeleni krovovi biće prekriveni autohtonim biljkama, čime će se dodatno smanjiti ekološki otisak zgrade.
Mađarska vlada namerava da Debrecin pozicionira kao regionalni centar obrazovanja i kulture (Foto: BIG)
Hanna Johansson, partnerka u BIG-u, naglasila je da ova zgrada ne samo da čuva prirodno okruženje već ga i unapređuje, doprinoseći obnovi biodiverziteta i harmonično se uklapajući u pejzaž.