Pola investicije vredne 925.000 evra sufinansirali su EU fondovi, a cilj je da se stvori regionalno tržište za ovaj materijal u iduće tri godine. Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju 70% građevinskog materijala mora će da bude iz recikliranih izvora, a trenutno se koristi samo 10%...
Ostaci građevinskog materijala odlažu se na odlagalištima, umesto da se iskoriste, a dok država ne umeša svoje prste, grupa stručnjaka sa Građevinskog fakulteta u Zagrebu izumela je rešenje. Izradili su montažne ekopanele koji štede energiju na nivou pasivne kuće, a izrađuju se od reciklirane opeke, betona i mineralne vune, što ih čini jedinstvenima.
- Paneli se postavljaju gotovi i montiraju se na staroj fasadi. Dosad su svi radili ovakve panele sa stiroporom, a mi koristimo mineralnu vunu, koja je ekološkija i ne gori, te se izrađuje od prirodne smole - kaže Ivana Banjad Pečur, koja predvodi projekat Eco-Sandvich, koji je 50% finansiran novcem iz EU fondova. Za proizvodnju mineralne vune potrebno je 70% manje energije, a zbog pravilnika o zaštiti od požara, sve obrazovne ustanove u Hrvatskoj uskoro neće smeti više koristiti stiropor kao izolaciju, upravo zbog njegove zapaljivosti. Obično se uzima da je vek trajanja ekopanela 50 godina, a planirana je ušteda energije, u odnosu na druge panele, 43%, dok je smanjenje CO2 34%. Projekat vredan 925.000 evra, koji izvode u saradnji sa četiri partnera – Arhitektonskim fakultetom, Betonom Lučko, EURCO-om i Knauf Insulation.