Stanovnici Evropske unije još od 2009. godine, umesto standardnih sijalica koje mi većinski koristimo, kupuju halogene i LED. Tada je stupila na snagu zabrana upotrebe „obične“ rasvete. Gotovo deset godina kasnije, stanovništvu Unije lista mogućnosti za kupovinu sijalica postaće još kraća. Od septembra 2018. i halogene sijalice biće zabranjene.
Odluka je podstaknuta težnjom zajednice za unapređivanjem energetske efikasnosti i smanjivanjem ugljeničnog otiska.
Demotivišući faktor za zamenu halogenih sijalica LED je njihova cena. Ipak, posmatrano na duge staze, LED rasveta je isplativija. Životni vek ovih sijalica je duži, od 15 do 20 godina, i crpe manje struje.
Organizacija za energetsku efikasnost i održivost iz Ujedinjenog Kraljevstva Energy Saving Trust otkrila je da u toku jedne godine halogenka potroši električnu energiju u vrednosti od oko 12 evra. Tokom istog perioda, LED je potrebno struje za svega 2.
Međunarodna neprofitna organizacija The Climate Group tvrdi da je put ka zdravijem životnom okruženju osvetljen, upravo, LED sijalicama.
Ne samo da bi prelazak najvećih svetskih kompanija na ovu vrstu svetla rezultovao u 403 miliona tona štetnih gasova u atmosferi manje, već bi one za navedenu transformaciju imale i ekonomski podsticaj – zaokretom ka LED ukupno bi uštedele 82,5 milijardi evra.
Na nivou Unije trebalo bi zameniti na stotine milione sijalica kako bi ona postala „zelenija“.
Međutim, nije neophodno da se prelazak desi čim zabrana otpočne, već nakon što se postojeće halogene pokvare.