Belgija planira revolucionarni poduhvat u oblasti obnovljivih izvora energije kroz izgradnju veštačkog energetskog ostrva. Projekat pod nazivom "Ostrvo princeze Elizabete" imaće kapacitet od 3,5GW i biće smešten u Severnom moru, na oko 45 kilometara od belgijske obale, unutar zone vetra princeze Elizabete.
"Ostrvo princeze Elizabete" imaće kapacitet od 3,5GW (Foto: Elia Transmission Belgium)
Planirano je da ostrvo postane ključna tačka za integraciju energije proizvedene iz ovakvih vetroelektrana u belgijski elektroenergetski sistem.
Finansiranje prve faze ovog projekta obezbeđeno je putem "zelenog kreditnog aranžmana" u vrednosti od 650 miliona evra, potpisanog između belgijskog operatera elektroenergetskog sistema Elia Transmission Belgium (ETB) i Evropske investicione banke (EIB).
Ovaj pionirski projekat ima za cilj smanjenje zavisnosti Belgije od fosilnih goriva, kao i podršku naporima Evrope ka ostvarivanju ciljeva u oblasti zelene energije u skladu sa ambicijama EU u pogledu obnovljivih izvora.
Ostrvom će biti završeno do 2027. godine i imaće potencijal da snabdeva preko 3 miliona domaćinstava električnom energijom. Biće opremljeno infrastrukturom visokog napona, sa jednosmernim i naizmeničnim strujnim kablovima koji će omogućiti povezivanje energije više vetroelektrana u Severnom moru.
Kada ostrvo bude završeno postaće čvorište za buduće hibridne interkonektore, koji će omogućiti razmenu energije između Belgije i susednih evropskih zemalja, uključujući i Veliku Britaniju.
Robert de Groot, predstavnik Evropske investicione banke, naglasio je da ovaj projekat ne samo da jača energetsku infrastrukturu Belgije, već i podstiče saradnju sa susednim zemljama kroz uspostavljanje važnih interkonekcija.
Prema rečima privremene izvršne direktorke Elia grupe Catherine Vandenborre, projekat je potvrda belgijske stručnosti u inovativnim rešenjima u oblasti energetike i doprinos evropskoj konkurentnosti na globalnoj sceni.
Prvi elementi temelja ostrva, poznati kao kesoni, trenutno se izrađuju u Vlisingenu u Holandiji. Nakon postavljanja na morsko dno i punjenja peskom, kesoni će formirati čvrstu osnovu za konstrukciju ostrva.
Projekat je podržala REPowerEU inicijativa, koja ima za cilj smanjenje evropske zavisnosti od uvoza fosilnih goriva i ubrzanje prelaska na održive izvore energije, kao i Evropski fond za oporavak i otpornost unutar NextGenerationEU programa.