U poslednje vreme se pominje mogućnost upotrebe materijala na bazi gljiva kao vatrootporne izolacije. Sada su naučnici napravili materijal sličnih svojstava, nazvan mikokret (mycocrete), koji bi mogao da se koristi za izgradnju delova zgrada u budućnosti.
Istraživači su napravili samostojeću strukturu u obliku kupole (Foto:Hub for Biotechnology in the Built Environment)
Gljive su u zemlji međusobno povezane mrežama koje liče na korenje. Ta mreža se naziva micelijum, a sačinjavaju ga hife.
Ako ima odgovarajuće uslove micelijum se može uzgajati i sakupljati, te pretvarati u čvrst materijal. Ovaj materijal može imati različite primene - kao veganska koža, zvučna izolacija ili ambalažni materijal.
Istražujući mogućnosti upotrebe micelijuma, na Univerzitetu u Njukaslu, u Velikoj Britaniji, napravljen je mikokret - pasta sačinjena od spora micelijuma i žitarica kojima se spore hrane. Radi postizanja veće zapremine u pastu se dodaje papirni prah, grudvice papirnih vlakana, voda, glicerin i ksantan guma.
Ova pasta se potom ubrizgava u kalup od tkanine koji propušta kiseonik, a zatim se stavlja u toplu, tamnu i vlažnu sredinu. Spore micelijuma onda rastu, u pasti se formiraju hife i ona se pretvara u čvrstu trodimenzionalnu strukturu koja odgovara obliku kalupa.
Proces se završava premeštanjem mikokreta iz okruženja za uzgoj, a zatim sledi sušenje koje sprečava dalji rast gljiva.
Materijal je znatno jači od sličnih materijala na bazi micelijuma (Foto:Hub for Biotechnology in the Built Environment)
U okviru demonstracije koncepta, istraživači su napravili samostojeću strukturu u obliku kupole, nazvanu BioKnit, koja je napravljena od jednog komada mikokreta bez spojeva. Testiranja su pokazala da je ovaj materijal znatno jači od drugih eksperimentalnih građevinskih materijala na bazi micelijuma, kao i da se manje skuplja od njih tokom sušenja.
Glavni naučnik istraživanja dr Jane Scott istakla je da su mehaničke karakteristike mikokreta, u kombinaciji sa kalupom od tkanine, značajan rezultat i korak napred ka upotrebi micelijuma i tekstilnih biohibrida u građevinarstvu.
Rezultati ovog istraživanja su objavljeni u časopisu Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.