Pejzažni arhitekta Turenscape dizajnirao je park kojim je 126 hektara zapuštene zemlje u gradu Nančangu, u Kini, pretvorio u prostor za rekreaciju koji istovremeno štiti od posledica monsuna.
Jezero je privremeni rezervoar za kišnicu (Foto: Turenscape)
Fish Tail Park se nalazi unutar poplavne ravnice reke Jangce i nastao je kombinovanjem urbanog, pejzažnog, arhitektonskog i ekološkog dizajna. Park ima jezero koje predstavlja pivremeni rezervoar za atmosfersku vodu, a duž obale su posađene autohtone biljke kojima ne smeta promena nivoa vode.
Park se nalazi unutar poplavne ravnice reke Jangce (Foto: Turenscape)
Posetioci imaju mogućnost da šetaju, trče ili voze bicikle i skutere duž uzdignutih staza, a na raspolaganju su im i prirodna igrališta, plaže, fontane i travnjaci.
U sezoni monsuna pojedine staze budu pod vodom, ali je većina šetališta postavljena na visini većoj od 20-godišnje linije poplava.
Većina staza je na visini koju voda ne dostiže u sezoni monsuna (Foto: Turenscape)
Park je osmišljen tako da i tokom sušne sezone odabrano drveće i biljke ostavljaju utisak močvare umesto nekadašnjeg blatnjavog pejzaža. Zahvaljujući ovome u parku ima i divljih životinja, a obezbeđena je i zaštita tla od degradacije.
Posetioci mogu da uživaju u prirodi (Foto: Turenscape)
Arhitekte navode da je ovakav model parka pogodan za prostore sa promenljivom klimom jer može da odgovori na izazove poplava i obnove staništa. Ističu da se na ovaj način otvara novi prostor u gradovima ne samo za ljude, već i za prirodu.