Evropska unija će od 31. decembra 2015. početi da primenjuje zabranu prekograničnog kretanja otpada što znači da će problem otpada države morati da rešavaju na svojim teritorijama.
Srbija je potpisnik zabrane prekograničnog kretanja opasnog otpada. Međutim, trenutno je postrojenje kompanije "Yunirisk" jedino u Srbiji koje se bavi reciklažom opasnog industrijskog otpada, a procena je da ovakvih postrojenja u našoj zemlji treba da bude mnogo više.
U nekadašnjoj fabrici automotora "21. maj" u Rakovici je 2008. godine postavljen pogon kompanije "Yunirisk" u kojem se prerađuje široka paleta industrijskih otpada kako otpada koji predstavlja istorijsko zagađenje tako i onog koji se generiše u redovnoj industrijskoj proizvodnji, kaže za "eKapiju" Slobodan Aranđelović, direktor ekologije u kompaniji "Yunirisk".
- U pogonu u Rakovici tretiramo oko 500 vrsta otpada i to u čvrstom, tečnom, pastoznom i muljevitom stanju – ističe Aranđelović.
Inače, "Yunisrisk" je u stopostotnom vlasništvu švajcarskog kapitala. Centrala je u Ženevi, a u Srbiji posluje od 1995. godine i od tada kompanija deluje u domenu zaštite žvotne sredine.
Procena je da ovakvih postrojenja u Srbiji treba da bude oko sedam regionalno raspoređenih kako bi se smanjili troškovi transporta, ali i umanjio faktor rizika transporta.