Udruženje pejzažnih arhitekata Srbije (UPAS) uputilo je zvanične primedbe na predloženi Urbanistički projekat za Park Ušće, naglašavajući da planirane građevinske intervencije ozbiljno ugrožavaju ekološke, kulturno-istorijske i društvene vrednosti ovog prostora.
Planirani izgled Parka Ušće (Foto: Print screen/Urbanistićki projekat)
Prema tvrdnjama UPAS-a, projekat je u suprotnosti sa ključnim zakonskim i planskim dokumentima Republike Srbije i Grada Beograda, koji nalažu zaštitu zelenih površina. Posebno se ističe usvojena Strategija razvoja zelene infrastrukture Beograda iz 2023. godine, koja propisuje očuvanje zelenih i otvorenih prostora u urbanim sredinama.
Seča stabala i narušavanje ekosistema
Jedan od glavnih problema koji je UPAS istakao jeste planirana seča oko 300 stabala u prvoj fazi radova, dok bi kasnija izgradnja dodatnih objekata mogla ugroziti stotine drugih stabala.
Projekat predviđa izgradnju Akvarijuma, Prirodnjačkog muzeja, Muzeja 21. veka, crpne stanice, pasarele, gondole i drugih objekata na površini od oko 80.000 kvadratnih metara, što će imati značajan ekološki uticaj na park.
Iako je u dokumentaciji navedeno da je Park Ušće jedno od najvrednijih prirodnih područja Beograda, Udruženje pejzažnih arhitekata smatra da planirane intervencije ozbiljno ugrožavaju njegovu primarnu funkciju.
Oni upozoravaju da bi izgradnja podzemnih i nadzemnih objekata, naročito u delu između Parka prijateljstva i ruševina Hotela Jugoslavija, mogla narušiti javni interes, prirodne vrednosti i vizuelni identitet Beograda.
Budući Akvarijum (Foto: Grad Beograd)
Kulturno-istorijska vrednost parka na udaru
UPAS podseća da je Park Ušće pejzažno-arhitektonski prostor od izuzetne kulturno-istorijske i ekološke vrednosti, oblikovan zahvaljujući složenim meliorativnim radovima i pažljivom izboru biljnog fonda. Prostorna organizacija parka prati slobodni pejzažni stil, što ga čini jedinstvenim delom urbanog zelenila Beograda.
Prema mišljenju stručnjaka, planirani građevinski zahvati mogli bi nepovratno narušiti mikroklimu, smanjiti biodiverzitet i pogoršati kvalitet života stanovnika, budući da park predstavlja važno područje za rekreaciju i očuvanje vazduha u užem gradskom jezgru.
Zahtev za reviziju projekta
Udruženje pejzažnih arhitekata Srbije oštro se protivi realizaciji urbanističkog projekta u trenutnom obliku i zahteva njegovu izmenu kako bi se osigurala puna zaštita prostora. Predlažu da se planirani sadržaji izmeste na druge lokacije u gradu koje mogu da ih prime bez ugrožavanja zelenih površina.
Takođe, UPAS insistira da se projektom obezbedi rekonstrukcija parka koja bi uključivala očuvanje celokupne zelene površine, izradu bioekološke osnove i zaštitu svih stabala koja su zdrava i imaju dekorativnu vrednost.
Udruženje naglašava da je ekonomski i ekološki neopravdano smanjivati ekološki kapacitet Parka Ušće uvođenjem velikih građevinskih objekata koji bi doveli do drastične promene njegovog ekosistema.