CWG Balkan je u saradnji sa holandskom firmom "Colubris" instalirao i pustio u rad novo postrojenje za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda (PPOV) fabrike sladoleda, kapaciteta 800m3/dan. Projekat se zasnivao na potpunoj rekonstrukciji postojećeg PPOV-a, usled povećane količine otpadnih voda, kao i zastarelosti postojeće opreme.
DAF uređaj (levo) + FBR flotacioni sistem (desno) (Foto: CWG Balkan)
Proces prečišćavanja otpadne vode započinje pumpnom stanicom odakle se otpadna voda transportuje na predtretman.
Predtretman se sastoji od:
- Roto sita - uklanjanje mehaničke nečistoće iz otpadne vode;
- Egalizacionog bazena - prihvat otpadne vode usled neravnomernog dotoka koji na taj način "pegla" hidrauličke udare, a ujedno vrši i ujednačavanje kvaliteta otpadne vode;
- Doziranja koagulanta i flokulanta koji nerastvorene i koloidne materije pretvaraju u oblik pogodan da se sa velikom efikasnošću uklone iz vode pomoću procesa flotacije;
- DAF uređaja - predstavlja flotator u kome dolazi do uklanjanja ulja, masti, kao i suspendovanih materija iz otpadne vode efikasnosti 95-98%.
Za optimizaciju procesa koagulacije instaliran je inovativni SmartDose sistem koji smanjuje doziranje koagulanta na minimum, a nalazi se na početku procesa tj. ispred DAF uređaja.
Nakon predtretmana otpadna voda odlazi na biološki tretman.
U biološkom bazenu se odvija aerobni proces prečišćavanja otpadnih voda, što znači da je potrebno obezbediti dovoljnu količinu kiseonika, odnosno obezbediti veliku površinu kontakta voda-vazduh. Vazduh se u biološkom tanku obezbeđuje pomoću dubinske aeracije tj. pomoću aeracionog sistema.
Sam proces prečišćavanja odvija se pomoću procesa sa aktivnim muljem. On predstavlja mikroorganizme koji su suspendovani u vodi. Mikroorganizmi, uz pomoć kiseonika, u procesu metabolizma obezbeđuju razgradnju organskog zagađenja.
Za razdvajanje aktivnog mulja iz suspenzije je predviđen flotacioni uređaj (FBR - Flotation Bio Reactor) u kom se mali mehurovi vazduha vezuju za flokule mulja i omogućavaju im da isplivaju na površinu.
Primarni mulj iz predtremana kao i višak aktivnog mulja iz FBR flotacionog sistema, sakupljaju se u tanku za mulj, nakon čega odlaze na liniju mulja čiji glavni uređaj predstavlja filter presa.
Nakon biološkog tretmana, prečišćena otpadna voda se ispušta u gradski kolektor.
S obzirom da se u ovom slučaju radilo o rekonstrukciji postojećeg PPOV, CWG Balkan napominje da je zahtev klijenta bio da se tokom izgradnje novog PPOV otpadna voda iz proizvodnje tretira pre ispuštanja u gradski kolektor. Ovaj izazov rešen je mobilnim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda koje je instalirano na lokaciji tokom faze izvođenja radova.
Mobilno postrojenje (Foto: CWG Balkan)
CWG Balkan u svojoj ponudi ima kompletna rešenja za tretman otpadnih voda iz različitih industrija. U saradnji sa kompanijama koje su specijalizovane za ovu vrstu tretmana može da ponudi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda po sistemu "ključ u ruke".
U ponudi je i rentiranje mobilnog postrojenja za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda koje služi za privremeni tretman otpadne vode.
Ukoliko vam je potreban tretman otpadnih voda, možete poslati specifikaciju otpadne vode i željeni kvalitet nakon tretmana kompaniji CWG Balkan koja će vam zatim ponuditi efikasno rešenje.