Na urbanističko-arhitektonski konkurs za novu zgradu Prirodnjačkog muzeja, na području Parka prijateljstva na Ušću, stiglo je 18 idejnih rešenja. Konkurs, koji je raspisan u novembru prošle godine, usmeren je na rešavanje dugogodišnjeg problema neadekvatnog prostora za ovu kulturnu ustanovu od nacionalnog značaja. Očekuje se da će žiri, predvođen Ivanom Raškovićem iz Društva arhitekata Beograda, objaviti rezultate 19. aprila.
Ilustracija (Foto: Pixabay)
Kako piše Politika, učesnici konkursa suočili su se sa dvostrukim izazovom, urbanistički - predložiti lokaciju za Prirodnjački muzej, Muzej umetnosti 21. veka, akvarijum i panoramski točak unutar 60 hektara prostora okruženog Brankovim mostom, Bulevarom Nikole Tesle, hotelom "Jugoslavija" i šetalištem uz reke Dunav i Savu, i arhitektonski - izraditi arhitektonsko rešenje za sam Prirodnjački muzej.
Izabrana rešenja postaće osnova za urbanistički projekat Parka prijateljstva - Ušće i za izradu projektne dokumentacije za izgradnju muzeja, što je jedan od strateških prioriteta razvoja kulture u Srbiji za period 2021-2025. godine. Novi Prirodnjački muzej imaće 15.000 kvadratnih metara, na parceli od 4.800 kvadratnih metara, sa maksimalnom visinom od 20 metara, usklađeno sa visinom Muzeja savremene umetnosti.
Planirana lokacija za Muzej umetnosti 21. veka nalazi se u neposrednoj blizini Muzeja savremene umetnosti, na zelenoj površini parka i parceli od 8.300 kvadratnih metara. Ovaj objekat će imati 25.000 kvadratnih metara.
Glavni akvarijum će imati dva miliona litara, a procenjuje se da će ga godišnje posetiti 600.000 ljudi.
Panoramski točak će biti privremenog karaktera. Imaće maksimalnu visinu od 85 metara, sa bezbednosnom zonom od 120 metara u kojoj neće biti dozvoljena gradnja, navodi Politika.
U planu su novi konkursi za idejna rešenja Muzeja umetnosti 21. veka i Akvarijuma.