Povodom najavljene izgradnje Koncertne dvorane Beogradske filharmonije na području gradske opštine Novi Beograd, Ministarstvo za javna ulaganja, kao nosilac projekta, podnelo je Sekretarijatu za zaštitu životne sredine zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje nacionalne koncertne dvorane. Projektom je planirana gradnja objekta kulture od nacionalnog značaja, spratnosti Po+Su+P+5, ukupne BRGP površine 57.911m2.
Nova koncertna dvorana biće smeštena na Novom Beogradu (Foto: UNDP / Amanda Levete Architects)
Podsetimo, na međunarodnom konkursu za idejno rešenje Koncertne dvorane Beogradske filharmonije pobedio je studo Amanda Levete Architects (AL_A) iz Londona.
Prema pobedničkom projektu, Koncertna dvorana će u svom sastavu imati četiri glavna koncertna prostora - veliku simfonijsku koncertnu dvoranu sa 1.600 mesta, kamernu dvoranu sa 400 mesta, kreativni centar sa studijom i podijumsku spoljnu scenu, navodi eKapija.
Četiri koncertna prostora treba da okružuju javni društveni prostor koji će formirati središte koncertne dvorane, razloženo na dva nivoa povezana sa parkom spolja. Zajednički pomoćni i produkcijski sadržaji, uključujući komercijalni i logistički deo, biće locirani ispod društvenog prostora.
Na podzemnom nivou je predviđena jednoetažna javna garaža sa 325 parking mesta.
U postojećem stanju na lokaciji nalaze se temelji započetog Muzeja revolucije, čije je uklanjanje predviđeno, piše eKapija.
U suterenu severoistočni deo osnove prema Bulevaru Nikole Tesle je otvoreni javni prostor. Ovde se nalazi ulaz, glavni nivoi podijuma i studio koji se nalazi u okviru kreativnog centra. Ovde su smešteni i ostali sadržaji kao što su kafići, biletarnice, garderobe, toaleti, prodavnice. Veći deo plana suterena prepušten je prostorima u pozadini koji opslužuju četiri koncertna prostora, uključujući namenski ulaz za umetnike, svlačionice, prodavnice muzičkih instrumenata i druge tehničke zone.
Velika simfonijska dvorana moći će da primi 1.600 gledalaca (Foto: UNDP / Amanda Levete Architects)
Prizemlje ima tri javna ulaza smeštena između koncertnih prostora. Ovaj nivo je otvoreni javni prostor koji omogućava publici pristup koncertnoj i kamernoj dvorani. Tu će se nalaziti barovi, toaleti, prodavnice. Kreativni centar obuhvata sadržaje kao što su radionice za popravku instrumenata i prateće maloprodaje muzičkih potrepština, igralište pod nadzorom i arhivski muzej. Iza Studija će se nalaziti kancelarije sa pogledom na park.
Na prvom spratu četiri volumena su potpuno odvojena. Kreativni centar obuhvata kancelarije okrenute ka parku i prostorije za vežbanje koje gledaju na centralni društveni prostor. U okviru Koncertne dvorane je prvenstveno balkonski foaje prostor sa toaletima i šankom. Na ovom nivou postoje i dodatne svlačionice za gostujuće orkestre. Kamerna dvorana nema mesta za sedenje na ovom nivou i on služi samo za pristup tehničkom balkonu.
Na drugom spratu je restoran kreativnog centra sa sopstvenom krovnom terasom okrenutom prema Velikom ratnom ostrvu. Koncertna dvorana, kao i na prvom spratu je oivičena još jednim balkonskim foajeom, sa šankom i toaletima, ali obuhvata i VIP salon.
Najviši balkonski foaje Koncertne dvorane je na trećem spratu, a ostali nivoi, delom treći i ceo četvrti i peti sprat, su predviđeni za tehničke prostorije, prostorije sa mašinskom opremom i slične zone gde nije dozvoljen slobodan pristup, piše eKapija.
U suterenu je predviđen otvoreni podijum (Foto: UNDP / Amanda Levete Architects)
Naručilac projekta je UNDP (Program Ujedinjenih nacija za razvoj), a Ministarstvo za javna ulaganja, preko angažovanog lokalnog partnera na projektu, Zabriskie Studio iz Beograda, poverio je izradu Zahteva za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu preduzeću ECOlogica URBO d.o.o. iz Kragujevca.
Rok za javni uvid i dostavljanje mišljenja o zahtevu nosioca projekta je 8. jun 2023. godine.
Kako portal eKapija navodi, nedavno je Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) raspisao tender za projektovanje i izvođenje geoloških istraživanja radi definisanja hidro i geotermalnih resursa (podzemne vode i petrogeotermalni resursi) kao obnovljivih izvora energije za korišćenje u sistemima za grejanje, klimatizaciju i hlađenje nove koncertne sale Beogradske filharmonije.
Koncertna dvorana će se nalaziti pored Palate Srbija za koju su već vršena geološka istraživanja podzemnih voda za različite namene.