Nakon konkursa za izradu urbanističko-arhitektonskog rešenja nove zgrade Elektrotehničkog fakulteta sa zajedničkim sadržajima tehničkih fakulteta u Beogradu, koji je raspisan u okviru projekta tehničke pomoći Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pristupilo se daljoj razradi prvonagrađenog rešenja kao i izradi dokumentacije kako bi se omogućila sukcesivna rekonstrukcija predmetnog bloka koji je oivičen ulicama Kraljice Marije, Ruzveltova, Bulevar kralja Aleksandra i Karnegijeva, navodi eKapija.
Rekonstrukcija čitavog bloka (Foto: Printscreen/Urbanistički projekat/4 MIND)
Pobedničko rešenje konkursa, a ujedno i obrađivač urbanističkog projekta je Projektni biro 4 MIND.
U ovom bloku nalaze se objekti visokoškolskih ustanova - ETF, Građevinski, Arhitektonski, Mašinski, Tehnološko-metalurški fakultet, kao i Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković", zatim objekat Držanog arhiva Srbije, trafostanica sa pratećim poslovnim prostorom, kao i veći boj pomoćnih objekata.
Izgradnja kompleksa tehničkih fakulteta započeta je projektom Univerzitetskog centra na prostoru bivšeg Trkališta.
- Jedna od retkih urbanih celina koja je realizovana prema inicijalnoj zamisli i koja je do danas zadržala prvobitni karakter jeste Univerzitetski centar, izgrađen na prostoru nekadašnjeg Trkališta, duž Bulevara kralja Aleksandra. Iako se ideja o njegovoj izgradnji razvijala i ostvarivala tokom šest burnih decenija, od perioda pre Prvog svetskog rata do sedme decenije prošlog veka, jasna i jednistvena vizija nikad nije bila uobličena u vidu jednog planskog dokumenta po kojem će prostor biti oblikovan - ističe se u UP.
Među poslednjim projektima fazne izgradnje kompleksa Mašinskog i Tehnološkog fakulteta je zgrada laboratorije Tehnološkog fakulteta iz 1957. godine, podseća eKapija.
Zeleni krov (Foto: Printscreen/Urbanistički projekat/4 MIND)
- Tema pri formiranju urbanističkog rešenja bila je organizacija unutar kampusa koji nikad nije u klasničnom smislu postojao u međusobnom odnosu između ovih fakulteta, iako je ovo jedino mesto gde su fakulteti čak i fizički upućeni jedni na druge. Ostvaren je javni prostor koji bi koristili i studenti i građani. Oformljeno je unutrašnje dvorište koje je prevashodno i primarno namenjeno za studente, a koje će svakako moći da koriste i građani - pojašnjeno je u UP.
Dodaje se da je ta polivalentnost nešto što je nedostajalo prostornom međuodnosu fakulteta. Iz tih razloga je projektovan objekat koji je razliven po unutrašnjosti bloka, koji u svojim podzemnim nivoima dobija sve neophodne i definisane sadržaje potebne za ETF, a iznad njega se oslobađa površina za osmišljen i prepoznatljiv "landscape" na kome će svi korisnici naći svoje mesto kroz razna dešavanja, međusobne komunikacije i odmor.
Kako je urbanističkim projektom predviđeno, planirane intervencije biće izvođene u više faza. Pre fazne gradnje planirani su pripremni radovi kojima se izmešta i sanira mrežna infrastruktura kako bi se omogućilo nesmetano funkcionisanje postojećih objekata.
Faza 1 podrazumeva izgradnju novog objekta ETF povezanog sa objektom Tehičkog fakulteta i objektom Mašinskog i Tehnološkog fakulteta, kao i rekonstrukciju svih postojećih objekata na koje se utiče novom gradnjom.
Faza 2 uključuje nadogradnju Mašinskog i Tehnološkog fakulteta, kao i izgradnju paviljonskog objekta u zaleđu Univerzitetske biblioteke.
Faza 3 se odnosi na izgradnju nove trafostanice, a 4 na dogradnju paviljona-galerije sa toplom vezom sa objektom Državnog arhiva Srbije.
U prizemlju će biti tri amfiteatra (Foto: Printscreen/Urbanistički projekat/4 MIND)
Idejnim rešenjem novog objekta predviđene su dve podezmne etaže, suteren i podrum. U podrumu je planirano parkiranje, kao i novi prostor za izgradnju aerotunela za potrebe Mašinskog fakulteta. Suteren je predviđen za labaroratorije sa pratećim kabinetima asistenata i istraživača, prenosi eKapija.
Planirana su tri amfiteatra u prizemlju (za po 190 studenata), kongresna/svečana sala, kafe kantina, nastavnički klub, računski centar i računarske sale za nastavu. Osim toga, na ovom nivou su predviđeni i objekti zajedničkog sadržaja Univerzitetskog kampusa kao što su bilbioteka sa čitaonicom, knjižarom, informacioni centar i dr.
Prvi sprat ima toplu vezu između starog i novog objekta preko kojih se ostvaruje prilaz salama za nastavu i kabinetima profesora, kao i topla veza Tehničkog i Mašinskog fakulteta.
Na drugom spratu je predviđen Centar za naučnoistraživački rad i Inovacioni centar i start up centar. Ova etaža najvećim delom predstavlja zeleni krov po kojem se može slobodno kretati.
Bruto površina nove gradnje (podzemno i nadzemno) iznosi 34.347m2, od čega na novu zgradu ETF sa paviljnonom kod biblioteke ide 27.773m2, za nadogradnju fakulteta 4.834m2 i za trafostanicu 1.740m2.
Urbanistički projekat će se naći na javnoj prezentaciji od 20. do 27. decembra.