Da deponije širom sveta ne bi uskoro bile pretrpane dotrajalim vetroturbinama, neophodno je naći rešenje za njihovu reciklažu ili ponovno korišćenje. Životni vek vetrogeneratora u proseku je 20 godina, a uprkos činjenici da se 85 odsto komponenti turbina, uključujući čelik, bakarnu žicu, elektroniku i zupčanike, može reciklirati, proces otežava stakloplastika (fiberglas) koja se koristi za izradu turbina, a koja je gotovo nereciklabilna, piše Bloomberg.
Pešački most od lopatica vetroturbina (Foto: Re-Wind Network)
Pronalaženje alternative za stakloplastiku je ono što neke kompanije pokušavaju da urade kako bi vetrogeneratori mogli u potpunosti da se recikliraju. Za to vreme ima i onih koji smišljaju način da se lopatice vetroturbina ponovo upotrebe, u sasvim druge svrhe.
Tim stručnjaka, okupljenih oko projekta Re-Wind Network koji za cilj ima korišćenje vetroturbina za infrastrukturne projekte, uspešno je kompletirao pešački most od lopatica vetrogeneratora u Kaunti Korku u Irskoj, piše Wonderful Engineering.
Ovaj nesvakidašnji most jednako je čvrst i izdržljiv kao tradicionalni mostovi, s tim što korišćenje lopatica vetroturbina čuva prirodne resurse koji bi inače bili upotrebljeni za proizvodnju novih konstrukcijskih materijala. Koristeći zastarele lopatice sa vetroparka u Belfastu, tim je uštedeo preko 800kg emisija ugljenika.
Pre njih je prvi ovakav most u Evropi izgradila kompanija za reciklažu metala Amnet u Poljskoj. Čitav poduhvat trajao je tri godine jer su zastarele lopatice najpre morale da prođu niz tehničkih ispitivanja, a zatim su korišćene za formiranje glavnih potpornih delova za pešački most.