Schneider Electric, globalni lider u digitalnoj transformaciji upravljanja energijom i automatizaciji, održao je susret sa predstavnicima medija u Beogradu gde su predstavljena najnovija rešenja za održivu digitalnu infrastrukturu. Ispred kompanije Schneider Electric, domaćini događaja su bili Jelena Pejković, Secure Power Sales Director Croatia, Slovenia, BH, Serbia, Montenegro i Dušan Ćirić, arhitekta rešenja za data centre.
Jelena Pejković, Secure Power Sales Director Croatia, Slovenia, BH, Serbia, Montenegro (Foto: Schneider Electric)
Digitalizacija je postala preduslov za efikasnije upravljanje resursima, a data centri su srž ove transformacije. Međutim, sa rastom potreba za digitalnim uslugama, raste i njihova potrošnja energije.
Trenutno, data centri čine 1.8% globalne potrošnje električne energije, a predviđa se da će do 2030. godine dostići 3.4%. Ovo otvara pitanje održivosti, posebno imajući u vidu da će se kapaciteti centara morati da se udvostruče u narednih pet godina.
Pojedine zemlje već uvode ograničenja na izgradnju novih data centara zbog njihove visoke potrošnje energije, što postavlja izazov: kako nastaviti digitalnu transformaciju, a istovremeno smanjiti ekološki otisak?
"Porast potreba za digitalizacijom, naročito kroz AI tehnologije, zahteva promenu u načinu planiranja infrastrukture. Data centri su deo problema, ali i deo rešenja - ključ je u optimizaciji energetske efikasnosti", istakla je Jelena Pejković.
Schneider Electric razvija sveobuhvatna rešenja za povećanje energetske efikasnosti u data centrima, uključujući Optimizaciju potrošnje energije kroz napredne softverske sisteme; Precizno hlađenje koje smanjuje energetske gubitke; Liquid cooling - novu generaciju sistema hlađenja prilagođenih AI infrastrukturi.
Dušan Ćirić, arhitekta rešenja za data centre (Foto: Schneider Electric)
Kako navodi Dušan Ćirić, energetska efikasnost je ključ za budući razvoj data centara: "AI tehnologije značajno povećavaju potrošnju energije - prelazimo sa prosečnih 6kW po racku na čak 100kW po racku. Tradicionalni sistemi hlađenja više nisu dovoljni, što je razlog prelaska na liquid cooling, koji omogućava efikasnije upravljanje toplotom u high-density okruženjima."
Schneider Electric ističe dva ključna faktora za održivu digitalizaciju: dekarbonizaciju i digitalizaciju. Pametnija upotreba resursa kroz digitalna rešenja omogućava smanjenje potrošnje energije, dok inovativni pristupi hlađenju pomažu u savladavanju izazova koje donosi AI.
"Održivost i rast mogu ići ruku pod ruku. Naša misija je da omogućimo digitalnu infrastrukturu budućnosti - energetski efikasnu, skalabilnu i ekološki odgovornu", zaključila je Jelena Pejković.
Schneider Electric nastavlja da postavlja standarde u industriji, pružajući napredna rešenja koja omogućavaju dalji razvoj digitalne ekonomije uz optimizovanu potrošnju energije i smanjen ekološki otisak.