Subotica je dobila savremenu mrežu i postrojenja za preradu pijaće i otpadnih voda zahvaljujući decenijskom poduhvatu koji su podržale EBRD, EU i bilateralni donatori u okviru Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF). Nova mreža omogućava bolje snabdevanje vodom, kao i prečišćavanje i odvođenje otpadnih voda. Takođe je omogućila tom gradu od 140.000 stanovnika da na kanalizacionu mrežu poveže mesta stanovanja još oko 12.000 građana, čime se dostiže pokrivenost mrežom od oko 60%.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Poboljšani sistem za prečišćavanje otpadnih voda takođe sprečava zagađenje jezera Palić, u koje su godinama izlivane otpadne vode.
Obnovljeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda može da proizvodi energije iz otpada što je sada 25 do 40% energetskih potreba tog postrojenja.
Nova infrastruktura čini Suboticu jednim od prvih gradova u Srbiji sa savremenom infrastrukturom za vodu i otpadne vode u skladu sa standardima EU, istakla je EBRD.
Procenjuje se da se samo oko 10% otpadnih voda u Srbiji prečišćava, a samo oko 46% stanovništva priključeno je na kanalizacionu mrežu.
Regionalna direktorka EBRD-a za Zapadni Balkan Žužana Hargitai je rekla da EBRD, Evropska unija i bilateralni donatori podržavaju prelazak na zelenu ekonomiju i da nikada nije bilo boljeg trenutka za ulaganje u zelenu infrastrukturu. Istakla je da gradovi i opštine ne treba da propuste ovu priliku da obnove i izgrade svoju infrastrukturu u korist životne sredine i građana.