Od 2002. do 2016. godine u fabriku cementa Lafarge Srbija u Beočinu uloženo je 120 miliona evra u tehnološku modernizaciju fabrike.
Foto: Lafarge
Od tih sredstava značajan deo utrošen je za očuvanje životne sredine, kao i za odgovorno upravljanje otpadom - rečeno je na promociji brošure posvećene rešenjima za očuvanje prirodnih resursa i odgovornog upravljanja otpadom u organizaciji udruženja Cementna industrija Srbije koja je održana u fabrici Lafarge u Beočinu.
Prema rečima Rolanda Fekete iz kompanije Lafarge, jedan od velikih izazova sa kojima se danas u svetskim okvirima suočava cementna industrija jeste poslovanje u skladu sa principima održivog razvoja. I Lafarge fabrika u Beočinu je usmerila veliki deo svojih aktivnosti ka unapređenju kvaliteta života i uslova rada, kao i smanjenju uticaja na životnu sredinu. U okviru tih aktivnosti među najvažnije se svrstava štednja neobnovljivih prirodnih resursa koja se postiže procesom koprocesuiranja. Taj proizvodni postupak podrazumeva upotrebu otpadnih materijala odgovarajućeg sastava i kvaliteta za ponovno iskorišćavanje energije i materijala u proizvodnji cementa, čime se smanjuje korišćenje mineralnih sirovina i prirodnih fosilnih goriva.
U brošuri udruženja Cementne industrije Srbije ističe se da je oko 210.000 tona otpada prerađeno u fabrikama cementa u Srbiji, a ima ih ukupno tri, kao alternativno gorivo od 2006. do 2014. Više od 300.000 tona otpada iskoristi se svake godine kao alternativna sirovina, a emisija ugljen-dioksida smanjuje se svake godine za 215.500 tona.