Palilulska pijaca, smeštena neposredno ispod Tašmajdana, kroz koju godinu mogla bi da postane svojevrsni muzej hrane. Rešenje za njenu potpunu rekonstrukciju već je urađeno, prvi radovi počeće najkasnije početkom 2017. godine, a gradnja ne bi trebalo da traje duže od 18 meseci.
Prvi čovek JKP „Gradske pijace“ Ivan Sočo ističe da Beograd zaslužuje zatvorene centre za trgovinu hranom, i to po ugledu na - Barselonu. Ipak, koncept novog ruha jedne od centralnih prestoničkih tržnica biće nalik na roterdamske.
- Palilulska pijaca sigurno će privući turiste, što i jeste naš cilj otkako smo počeli obnove – kaže Sočo. - Njena funkcionalnost nam je imperativ, a ispoštovaćemo i aspekt atraktivnosti. Prema ambicioznom nacrtu, ova tržnica postaće „srce i duša komšiluka“. Bez proširenja, ali potpuno novog izgleda, skroz pokrivena, na njoj će se naći za svakoga ponešto - stari duh pijace, supermarket i restoran pod jednim krovom.
Glavni ulaz biće iz Ulice Ilije Garašanina, a parking za kupce nalaziće se sa strane Ulice 27. marta. Kompleks je zamišljen kao zatvorena hala sa modularnim boksevima, nalik buticima hrane. Tu će se naći magacini, prostor za pripremu proizvoda, ali i rampa koja vodi na galeriju, gde će biti zanatski proizvodi i restoran.
Papiri koče Banovo brdo
Iako je još prošlog leta bila najavljena obnova pijace na Banovom brdu, od ozbiljnijih radova neće biti ništa.
- Imovinski problemi koče naše planove – priča Sočo. - Čak 60 odsto pijačnog platoa vodi se kao vlasništvo Narodne banke Srbije, a ona ga nikada nije koristila. Ipak, doterali smo deo sa mlečnim proizvodima i postavili zaštitu od vetra.