Višespratnica pod nazivom "Urban Forest" biće najgušće zasađeni vertikalni vrt na svetu. Prevazilaziće standardne norme zelenih zgrada i zelenilom će pokrivati ogormnu površinu pa će izgledati kao jedan veliki žbun. Nalaziće se u Brizbejnu u Australiji i uključivaće 259 biljnih vrsta specifičnih za ovo podneblje, odnosno 1.000 stabala i više od 20.000 biljaka. Ovu 30 metara visoku zgradu projektovala je firma Koichi Takada Architects.
Urban Forest (Foto: Binyan Studios, Koichi Takada Architects)
Projekat "Urban Forest" deo je novog globalnog pokreta koji se zalaže za izgradnju vertikalnih vrtova i ozelenjavanje nebodera. Cilj ovakvih projekata vraća zelenilo, biološku raznolikost, kiseonik i mentalno zdravlje u gradske sredine koje karakteriše prenaseljenost. U planu je da ova višespratnica uključi petostruko veći broj stabala u odnosu na obližnji park Musgrave.
Urban Forest (Foto: Binyan Studios, Koichi Takada Architects)
Zgrada će biti uzdignuta i stajaće na skulpturalnim stubovima nalik na stabla drveća. Plato u prizemnom delu kule zamišljen je kao koristan, udoban i "prijateljski" javni park koji će se prostirati na površini od 1.642 kvadratna metra. U okviru objekta će se nalaziti 382 stana, dvospratni krovni vrt sa pratećim sadržajima, kao i otvoreni javni park u prizemlju. Ovaj projekat je prema sadašnjim dostupnim alatima za ozelenjavanje i ostalim propisima najzeleniji koji se može napraviti, sudeći po Koichi Takadi.
Urban Forest (Foto: Binyan Studios, Koichi Takada Architects)
Cilj je da postane najzelenija stambena zgrada na svetu, ciljajući 6 zvezdica Green Star rejting, što je ekvivalent LEED Platinum sertifikatu, i na taj način postane reper za održive visoke stambene zgrade u suptropskim oblastima. Ovakve vrste objekata definisane su kao zgrade organske, skulpturalne i stepenaste fasade prekrivene zelenilom koja pruža fizičku i vizuelnu izolaciju od sunca, vetra i kiše, dok krovni vrtovi i ostala vegetacija takođe pružaju prirodnu toplotnu i solarnu izolaciju.
Urban Forest (Foto: Binyan Studios, Koichi Takada Architects)
"Urban Forest" karakterisaće održiva gradnja i pored spomenutog, uključivaće i solarne panele, sisteme za prikupljanje kišnice i navodnjavanje, eliminaciju korišćenja ugljenika i upotrebu održivih i visokokvalitetnih materijala sa niskim održavanjem.
Urban Forest (Foto: Binyan Studios, Koichi Takada Architects)
Koichi Takada je rekao da se čevečanstvo treba okrenuti prirodi i "živoj" arhitekturi. Dodao je takođe i da je u jednom periodu istorije usredsređenost bila na masovnoj proizvodnji, dok je sada na red došlo masovno ozelenjavanje. Povećavajući biološku raznolikost i smanjujući ekološki otisak, zgrada naglašava još jednu fazu u evoluciji arhitektonskog vertikalnog vrta.