FAAB studio iz Varšave osmislio je urbanistički projekat mešovite namene koji poboljšava okruženje, i istovremeno uključuje i stanovnike u taj proces. Ovde se radi o prototipu arhitektonske intervencije koja ima za cilj da pruži alate ljudima za kontrolu i upravljanje promjenjivom klimom. Ovaj studio je uključen u brojne projekte u Poljskoj i širom sveta.
Vertical Green Oasis" (foto: FAAB Architektura)
U pitanju je zgrada koja odgovara novom tipu urbanosti, gde tehnologija i biotehnologija pomažu ljudima da “stvore stanište koje im je potrebno i u kome će voleti da žive". Ovaj objekat zamišljen je kao konstrukcija koja imati mnoštvo funkcija uključujući maloprodaju, poslovni prostor, hotel i stambene jedinice.
Vertical Green Oasis" (foto: FAAB Architektura)
Karakterisaće je eko-dizajn i imaće elemente održivog razvoja. Energija će se dobijati od sunca, biće smanjna ukupna potrošnja energije zgrade i svojom fasadom će stvarati hladovinu tamo gde je to potrebno. "Vertical Green Oasis" je prototipna konstrukcija koja ima za cilj da se prilagodi kontekstu i da postigne eko-ciljeve. Postavljajući nove standarde održivog dizajna, glavni cilj projekta je da promeni okruženje u blizini zgrade, a stanovnike zgrade uključiti u taj "proces".
Vertical Green Oasis" (foto: FAAB Architektura)
Posmatrajući spoljno oblaganje, dolazi se do zaključka da je svaka komponenta bitan deo celokupnog sistema. U stvari, beli neprozirni delovi fasade ili BIPV aktivni paneli i zastakljivanje odgovorni su za proizvodnju električne energije od sunca. Višenamenski VOS WCC modularni paneli u vertikalnim vrtovima zaduženi su za promenu okruženja u blizini zgrade. Uz podršku odabranih biljaka i mikroorganizama, vazduh se pročišćava i smanjuje zagađenje od buke. Zeleni sloj pospešuje biološku raznolikost i pomaže u očuvanju ugroženih vrsta, a takođe je posebno projektovan da izdrži zahtevne vremenske uslove. Ovo znači da smanjuje potražnju zgrade za hlađenjem prostora do 66% (u regiji Arapskog zaliva) i zagrejanjem za 30% (u Švedskoj).
U okviru projekta razvijena je mobilna aplikacija za otkrivanje statusa sistema za svako postrojenje u matrici, sa mogućnostima samopoboljšanja.