Zgrade obično služe da pruže utočište od vremenskih uslova, ali Filiz Klassen, istraživač sa Ryerson univerziteta, smatra da građevine treba više da budu u komunikaciji sa vremenom i tako je razvila koncepte fasadnih sistema koji se ponašaju interaktivno u zavisnosti od vremenskih uslova.
Istraživanja koja je sprovodila Filiz Klassen (na fotografiji), profesor saradnik u školi za dizajn enterijera na univerzitetu Ryerson, dovela su do rešenja za aktivne fasadne sisteme koji se mogu opisati i kao hladni, topli, suvi ili vlažni.
Uloga ovih zidova nije samo estetska već oni treba da pruže i bolje načine korišćenja okolnosti za uštedu energije tokom postizanja komfora u objektima. Aktivno se prilagođavajući vremenskim uslovima ove fasade koriste prirodne izvore energije, transformišu ih i oslobađaju za potrebe objekta.
U izložbenom prostoru Design at Riverside, koji pripada galerijama Cambridge, Kanada, trenutno je u toku njena izložba prvih konceptualnih prototipova pod imenom Snow, Rain, Light, Wind: Weathering Architecture (do 3. januara 2010. godine).
Na izložbi su prikazane brojne interaktivne tekstilne instalacije: zidovi koji menjaju boju u skladu sa temperaturom, tkanine koje usmeravaju dnevnu svetlost i sl.
- Previše vremena i energije potrošili smo na zaštitu zgrada od vremenskih uslova za koje je potrebno samo malo prilagođavanja kako bismo iskoristili njihov pun potencijal.
https://studyabroadaide.com/institutions/toronto-metropolitan-university/