INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Najimpresivniji arhitektonski projekti 2024. godine: Pregled globalnih dostignuća

26.12.2024. | Gradjevinarstvo.rs

Kako se približava kraj 2024. godine, vreme je za osvrt na najupečatljivija arhitektonska dostignuća koja su obeležila proteklih 12 meseci. Od inovativnih rešenja za stambene prostore do spektakularnih nebodera, ova godina donela je niz projekata koji redefinišu granice dizajna i tehnologije.

The Sun tower

The Sun Tower (Foto: Jonathan Leijonhufvud)

Sun Tower, Kina

Ova impresivna građevina visoka 50 metara kombinuje drevnu simboliku sa savremenim dizajnom. Toranj, oblikovan poput masivnog sunčanog sata, sadrži biblioteku, pozorište, vidikovac i prostor za izložbe, dok njegov dizajn odražava sunčev kult i tradicionalne kineske osmatračnice.

Private Jet Villa, Bali

Koristeći trup aviona Boing 737, ova luksuzna vila nudi jedinstveno iskustvo na litici Balija. Dizajn enterijera, prilagođen zakrivljenim zidovima aviona, uključuje luksuzne sadržaje poput đakuzija u pilotskoj kabini i specijalne mrežice za opuštanje.

Private Jet Villa (Foto: Geometrium Studio)

Originalna krila aviona transformisana su u terase, od kojih jedna prelazi preko ivice litice, pružajući spektakularan pogled.

Hotel Pan Pacific Orchard, Singapur

Ovaj ekološki hotel sa 35 spratova u tropskom Singapuru izdvaja se po velikim terasama sa posebnim temama i održivim tehnologijama, poput solarnih panela i sistema za sakupljanje kišnice. Njegova struktura spaja prirodu i moderni komfor, pružajući gostima osećaj harmonije s okruženjem.

Pan Pacific Orchard

Pan Pacific Orchard (Foto: Darren Soh)

One Za'abeel, Dubai

Smelost dizajna u ovom projektu ogleda se u horizontalnoj konzoli koja spaja dva nebodera visine 235 i 305 metara. Ova konzola dugačka 230m je najduža na svetu i nalazi se na 100m iznad auto-puta. Pruža spektakularan pogled, a sadrži beskonačni bazen i vidikovac.

One Za'abeel

One Za'abeel (Foto: Hufton + Crow)

U ovom kompleksu se nalazi stambeni i poslovni prostor, kao i hotel.

Wolf Ranch, SAD

U Teksasu se gradi najveće 3D štampano naselje na svetu. Ovaj projekat, koji uključuje izgradnju 100 kuća, koristi naprednu tehnologiju za kreiranje pristupačnih i trajnih stambenih jedinica.

Vulcan štampač ekstrudira mešavinu nalik cementu gradeći kuće od oko 280 kvadrata uz minimalni ljudski nadzor. Nakon toga majstori postavljaju instalacije, vrata, prozore i krov.

Wolf Ranch

Wolf Ranch (Foto: Icon)

Ovi domovi su bolji od standardnih u svakom pogledu, a naročito kada je u pitanju dizajn, energetske performanse, udobnost i povećana otpornost.

Zaishui muzej umetnosti, Kina

Jedinstveni muzej u veštačkom jezeru impresionira svojom zakrivljenom formom i inovativnim rešenjima. Posebnost ovog objekta leži u njegovim staklenim panelima koji se mogu otvarati radi ventilacije u povoljnim vremenskim uslovima, dok su na nekim mestima, ispod nivoa vode, napravljeni otvori kroz koje voda neometano ulazi u unutrašnjost muzeja.

Zaishui muzej

Zaishui muzej (Foto: Arch-Exist/Junya.ishigami+associates)

Muzej je dugačak 1km, a njegova unutrašnjost je multifunkcionalna i služiće kao izložbeni prostor i tržni centar.

One River North, Kolorado

Inspirisan područjem kanjona, ovaj stambeni objekat ima upečatljivu fasadu. Najveći deo ove šesnaestospratne kule činiće stambeni prostor.

One River North

One River North (Foto: Iwan Baan)

"Pukotina" na fasadi nalik na reku prostire se na 10 spratova i u okviru nje se nalaze terase sa zasadima, površine za odmaranje i relaksaciju, bazen i fontane.

Kuća otporna na zemljotrese, Kazahstan

Za samo pet dana, kuća površine 100 kvadratnih metara izgrađena je pomoću 3D štampača. Njena cena je veoma povoljna i iznosi 20.500 evra.

3d štampana kuća otporna na zemljotres

3d štampana kuća (Foto: COBOD International/BM Partners)

Kuća je prizemna, ima jednostavan raspored i velike prozore, a otporna je na seizmičke potrese.

Signal House, Filadelfija

Sa širinom od samo osam metara, ova zgrada dokazuje da se i na najmanjim parcelama može kreirati funkcionalan i estetski prostor, prilagođen urbanom životu.

Signal house

Signal house (Foto: Sam Oberter)

Zgrada je visoka 21m, a u njoj se nalaze 3 dupleksa sa visokim plafonima i obiljem prirodne svetlosti.

Tao Zhu Yin Yuan, Tajvan

Inspirisan oblikom DNK spirale, ovaj stambeni toranj promoviše održivost sa preko 23.000 zasađenih biljaka. Spratovi se "uvijaju" za 4,5 stepeni omogućavajući maksimalno korišćenje dnevne svetlosti.

Tao Zhu Yin Yuan

Tao Zhu Yin Yuan (Foto: VCA)

Ovi projekti ne samo da ilustruju inovacije u arhitekturi, već postavljaju nove standarde održivosti, funkcionalnosti i estetskog izraza. Budućnost arhitekture očigledno leži u hrabrim idejama koje kombinuju novu tehnologiju, prirodu i kreativnost.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....

;