Izgradnja samoodrživog doma može uključivati veće početne investicije, ali se obično one isplate na duži period zahvaljujući povećanju efikasnosti i smanjenju troškova za energiju. Geoff Carroll i Julie Young koji žive u Sidneju su upravo to i uradili. Oni su angažovali firmu CplusC Architectural Workshop da im renovira kuću sa terasom iz 1980ih u ekološki prihvatljiv dom koji će im omogućiti da uzgajaju vlastite proizvode i prate dnevnu potrošnju energije.
Slika 1. Aquas Perma Solar Firma (foto: Murray Fredericks)
Carroll i Young rade u kompaniji koja pomaže klijentima da se suprotstave izazovima hiperurbanizacije i klimatskih promena, i shodno svojim ubeđenjima želeli su da imaju i dom koji bi odražavao njihovu posvećenost održivosti. Rezultat, nazvan „Aquas Perma Solar Firma“ je održiva kuća u kojoj dominiraju centralno dvorište ispunjeno zelenilom, vertikalni vrtovi, akvaponika, sistemi za filtriranje kiše a tu je čak i kokošinjac.
Slika 2. Aquas Perma Solar Firma (foto: Murray Fredericks)
Arhitekte su značajno poboljšale i toplotne performanse kuće i uvele puno otovorenih prostorija. Takođe su smanjili broj spavaćih soba sa četiri na dve i premestili stepenište u prednji deo kuće. Pretvorili su postojeće mesto za parking sa nadstrešnicom u permakulturnu baštu.
Slika 3. Aquas Perma Solar Firma (foto: Murray Fredericks)
Osmišljeno je i da se prikuplja kišnica tako što ona prolazi kroz velike betonske levke u podzemni rezervoar. Ova kišnica se koristi kao tehnička voda za pranje veša, ispiranje toaleta i zalivanje bašte. Zadnju baštu karakteriše sistem akvaponike gde se gaji riba, sistem za naodnjavanje, sistem komposta, povrtnjak i kokošinjac. Tu je i solarni sistem od staklenih cevi koji se koristi za toplu vodu, dok solarni paneli obezbeđuju čistu energiju za napajanje struje.
Slika 4. Aquas Perma Solar Firma (foto: Murray Fredericks)
Slika 5. Aquas Perma Solar Firma (foto: Murray Fredericks)