Jedna je stvar koristiti gomilu teške, naftom pokretane opreme kako bi se napravila masivna struktura, a potpuno je druga stvar i pravi podvig to uraditi ručno, na staromodni način. Arheolozi su nedavno otkrili odličan primer nečega što bi mogao biti najveći pojedinačni kameni blok stvoren od strane ljudske ruke.
Nemački arheolozi su nedavno otkrili kameni blok star 2.000 godina koji datira iz Rimskog carstva u kamenolomu u Baalbeku u Libanu. Sa skoro 20 metara dužine i 6 metara širine, kameni blok teži ogromnih 1.650 tona. Pronađen je pored nekih podjednako teških komšija koji su ranije otkriveni: kameni blok Hajjar el-Hibla od 1.000 tona (nazvan i Kamen trudnice), i još jedan neimenovani kamen težak 1.240 tona.
U izjavi Nemačkog arheološkog instituta se tvrdi da je novi kameni blok „najveći te vrste poznat od davnina“. I oni su dešifrovali najverovatniju nameru kamenog bloka: „Nivo glatkosti kamena ukazuje da je nameravano da blok bude transportovan i postavljen bez dodatnih sečenja. Masivni kameni blokovi dužine 20 metara su korišćeni za podijum ogromnog Hrama Jupitera.“
Ali iz nekog razloga ovaj kameni blok nikada nije postao deo strukture, a arheolozi pretpostavljaju da je ovo kamenje napušteno zbog njihovog kvaliteta i količine posla koji bi njihov transport izazvao. Blok Hajjar el-Hibla je verovatnoi ostavljen jer je pukao tokom transporta, ali je nedavno pronađeni blok delimično ukopan i naučnici se nadaju da će otkriti da li je ostavljen zbog istih razloga.