Istraživači sa Univerziteta Jejl su nedavno otkrili način da povećaju efikasnost solarnih ćelija za čak 38 odsto tako što ih premažu sa fluorescentnom bojom. Polimerne solarne ćelije su popularne zbog svoje niske cene, male težine, velike površine i mehaničke fleksibilnosti, ali oni pretvaraju samo oko 50 odsto apsorbovane sunčeve energije u korisnu električnu energiju. Organska fluorescentna boja poboljšava apsorpciju svetlosti i reciklira elektrone, čime se ubrzava proces konverzije iz svetlosti u energiju.
Istraživači sa Jejla su se oslanjali na Forster rezonantni prenos energije (FRET - Förster resonance energy transfer), dobro poznati biohemijski mehanizam, kako bi postigli ovu novu radikalnu efikasnost konverzije energije.
„Kod ovog tipa solarne ćelije (višečvorna polimerska solarna ćelija na bazi FRET-a) dodatna energija je u stanju da migrira sa jednog molekula na drugi sa velikih udaljenosti. Boja, koja je veoma upijajuća u infracrvenom regionu, širi spektralnu apsorbciju solarne ćelije i poboljšava prenos električne energije“, kaže se u izveštaju sa univerziteta Jejl.
Vodeći istraživač Andre D. Tejlor, docent hemijskog inženjeringa na Jelju, izjavio je da se njihov pristup može koristiti kako bi se poboljšala efikasnost solarnih ćelija budućih projekata. Njihovo istraživanje je objavljeno u internet izdanju časopisa Nature Photonics.