Kada je u pitanju ozelenjavanje, nisu svi oblici života poželjni. U pomorskoj arhitekturi, na primer, bakterije se akumuliraju na trupovima brodova tokom vremena, što rezultira u većem otporu vode i većoj potrošnji energije. Baktericidne farbe su opcija, ali ovi premazi opterećeni toksinima mogu dovesti do nenamerne štete po životnu sredinu.
Tim istraživača sa Univerziteta Djuk (Duke University) nedavno je najavio razvoj jedne talasaste površine koja odbacuje neželjene mikroorganizme bez upotrebe hemikalija. „Mi smo razvili materijal koji se 'bora', ili menja površinu u odgovoru na stimulans, kao što je istezanje, pritisak ili elektricitet“, rekao je Ksuanhe Džao, docent na Mašinskom fakultetu Pratt Djuk Univerziteta. „Ova deformacije može efikasno odvojiti biofilmove i druge organizme koji su se akumulirali na površini.“
Deformacije električnom strujom se mogu primeniti i na druge tehnologije kojima biofilmovi predstavljaju problem - kao što je oprema za prečišćavanje vode ili medicinski implanti. Arhitektura takođe može imati koristi, posebno u vlažnim područjima podložnim plesni. Primarni izazovi uključuju razvoj materijala na industrijskom nivou, sa otpornim i efikasnim sistemom za distribuciju elektriciteta.