Dr Obada Kayali i Karl Shaw sa univerziteta Novi Južni Vels, Australija, razvili su jak i lagan građevinski materijal, u potpunosti proizveden od pepela (fly ash), za koji veruju da će služiti kao osnova zelenog građevinarstva, naročito u zemljama kao što su Kina i Indija.
Ove dve zemlje zajedno emituju oko 300 miliona tona pepela kao nusproizvoda sagorevanja uglja i drveta u elektranama i zbog toga su, naročito poslednjih meseci, na udaru kritika, kako zbog prevelike emisije štetnih gasova u atmosferu, tako i zbog uništavanja šuma Jugoistočne Azije odakle uvoze velike količine kvalitetnijeg tropskog drveta.
Kina, ali ni Indija, naravno da još uvek nisu spremne da previše pažnje obrate na zaštitu životne sredine, i niko ne gaji iluzije da bi se to moglo uskoro dogoditi, i zato se ove dve zemlje uzimaju kao ciljno tržište novog proizvoda.
U savremenom građevinarstvu već odavno se pepeo koristi prilikom spravljanja elemenata za zidanje (blokova i opeka), ali istraživači tvrde da se kroz ovaj proces proizvodnje vezuju sve štetne hemikalije umanjujući tako u velikoj meri količinu atmosferskih gasova direktno odgovornih za efekat staklene bašte, a da se istovremeno dobija koristan ekološki materijal koji smanjuje troškove građenja.
Pri tome su ovi građevinski elementi najmanje za 20% lakši i jači u odnosu na komparativne opekarske proizvode i potrebno je kraće vreme za njihovu proizvodnju.