Duboko u kišnim šumama severoistočne indijske države Meghalaje, mostovi se ne grade, mostovi se gaje. Prastara loza i korenje drveća protežu se vodoravno preko reka i potoka stvarajući čvrstu lestvičastu konstrukciju, dovoljno jaku da se koristi kao most.
Pleme Kasi koje živi u dolinama koje vode ka Bangladešu gaji mostove za koje se, pošto dostignu punu snagu, procenjuje da mogu da traju od 500 do 600 godina – mnogo duže od konvencionalnih mostova.
Svojevrstan "double decker" u selu Nongriat
Oblast Čerapundži je jedno od najvlažnijih mesta na svetu sa mnogo brzorastućih reka i potoka, te pravljenje ovih mostova ima neprocenjivu vrednost za one koji žive u oblasti. Budući da ova oblast prima oko 15m vode svake godine, normalni drveni most bi brzo istulio. Ali pošto su ovi mostovi živi i još uvek rastu, oni zapravo dobijaju na snazi tokom vremena.
Krupan plan ispreplatane, lestvičaste konstrukcije mosta
Više od pet vekova meštani upravljaju korenje i lozu lokalnog gumenog drveta (lat. Ficus Elastica) preko reka, koristeći izdubljena debla kako bi stvorili sisteme za vođenje korenja. Kada korenje i loza dospeju na suprotnu stranu, omogućeno im je da i tu puste koren. Vremenom, stvori se snažan živi most. Nekima je potrebno deset do petnaest godina da postanu potpuno funkcionalni. Neki od mostova su preko 300m dugački i mogu da izdrže težinu pedeset i više ljudi.
Živi most izdrži i do 50 ljudi, a traje neuporedivo duže od konvencionalnog
jer je živ i obnavlja se i raste
Na površini mosta se postavlja granje, drvene ploče i kamenje. Oni se dodaju mešavini korenja i loze da bi prelaz preko mosta bio lakši. Postoji još jedan, veoma dobar razlog za dodavanje drvenih parčadi. Naime, kako se drvo raspada od vlage i kiše, ono postaje đubrivo – hrana za ove žive mostove.
Ova čuda bioinženjeringa jesu rečito svedočanstvo ljudske sposobnosti harmoničnog suživota sa prirodom.
Izvori: The Velvet Rocket i Daily Mail
Povezani tekstovi na portalu Gradjevinarstvo.rs:
- Treehotel - hotel u Švedskoj sa sobama na stablima u šumi
- “Gnezda” za ljude
- Arbo-arhitektura
- Najstrašniji mostovi na svetu
- Šezdesetogodišnji projekat gradnje kupole od drveća