Revalu, platforma razvijena od strane tima danskih stručnjaka za obradu podataka, donosi revolucionarnu promenu u svet arhitekture. Ova platforma omogućava arhitektama da efikasno upoređuju ekološke uticaje različitih građevinskih materijala, koristeći preko milion podataka i napredne AI tehnike za proveru tačnosti.
Upoređivanje ekoloških uticaja različitih građevinskih materijala (Foto: Revalu)
Od svog lansiranja ove godine, Revalu je postao nezamenljiv alat kako za velike, tako i za male arhitektonske firme.
Prvi segment Revalu platforme, poznat kao "materijalni oblak", obuhvata ogromnu količinu podataka o ekološkom uticaju materijala. Ovaj deo platforme, koji nema svoj vizuelni interfejs, namenjen je integraciji u postojeće softverske alate velikih arhitektonskih firmi putem interfejsa za programiranje aplikacija (API). Ovo omogućava arhitektama da tokom dizajniranja imaju uvid u precizne informacije o ekološkom uticaju njihovih projekata.
Revalu je postao nezamenljiv alat (Foto: Revalu)
Kika Brockstedt, suosnivač i direktor Revalu, ističe da platforma pokriva širok spektar ekoloških indikatora, uključujući emisije CO2, potrošnju vode, upotrebu obnovljive energije, reciklirani sadržaj, potencijal za cirkularnost i nivoe toksičnosti.
Drugi način interakcije sa Revalu platformom je kroz njen korisnički interfejs koji nudi besplatan pristup pojednostavljenom izboru indikatora u vidu biblioteke podataka o materijalima. Ovaj alat omogućava korisnicima da planiraju nove projekte, biraju materijale, upoređuju podatke i dobijaju preliminarnu analizu životnog ciklusa projekta.
Platforma omogućava uvid u ekološki uticaj svakog projekta (Foto: Revalu)
Treći, nedavno dodat segment platforme, "Material Innovation Hub", usmeren je na promociju novih materijala sa niskim ugljeničnim otiskom. Ovaj deo platforme ističe bio-bazirane i reciklirane materijale kao što su morska trava, bale slame, konoplja, micelijum i određene vrste drveta.
Revalu koristi veštačku inteligenciju za obradu i proveru podataka, uključujući algoritam mašinskog učenja za prikupljanje podataka iz Deklaracija o ekološkom proizvodu (EPD) i drugih izveštaja o održivosti, kao i "motor pouzdanosti" za provere kvaliteta i identifikaciju potencijalno netačnih podataka.
Promocija novih materijala sa niskim ugljeničnim otiskom (Foto: Revalu)
Brockstedt naglašava da održiva arhitektura nije jednostavna i da zahteva raznovrsnost i pametno kombinovanje materijala. Ona ističe važnost dugovečnosti u arhitekturi, kako bi se osiguralo da zgrade traju.
Revalu je fokusiran na evropsko tržište, ali može da služi i globalnoj zajednici, te predstavlja ključan korak u pružanju pristupačnih i pouzdanih podataka o materijalima, čime se olakšava postizanje ciljeva održivosti u arhitekturi.