Građevinsko-arhitektonski fakultet u Nišu, u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka Kosovska Mitrovica, uz podršku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije, 18. i 19. marta u hotelu Tami Residence u Nišu, organizovao je prvi nacionalni simpozijum sa međunarodnim učešćem – Teorijska i eksperimentalna istraživanja konstrukcija i njihova primena u građevinarstvu.
Simpozijum TEIK 2010 poslužio je kao forum za predstavljanje aktuelnih osnovnih i primenjenih istraživanja u različitim oblastima građevinarstva. Cilj skupa bio je prikaz najnovijih rezultata istraživanja i mogućnosti njihove primene u oblastima obuhvaćenim temama simpozijuma.
Pored predavanja po pozivu eminentnih naučnika iz zemlje i inostranstva, prezentacije udžbenika i naučnih knjiga, predstavljani su i proizvodni programi i rad privrednih preduzeća, sponzora naučnog skupa.
Veliki broj učesnika i tema zahtevao je gust raspored pa su i najduža izlaganja mogla trajati oko 15 minuta – što zapravo i jeste više nego dovoljno vremena da se na ovakvim skupovima načelno i u glavnim karakterističnim crtama predstavi neki naučni opus ili istraživanje (njegov značaj, problematika, principi teorijske analize, rezultati merenja, rezultati primene u praksi i primeri).
TEIK, trka sa vremenom
I pored poštovanja vremenskih ograničenja, TEIK je uspeo da okupi toliko radova da se popodnevna, druga sesija prvog dana, odvijala paralelno u dve sale, pa su učesnici i gosti skupa mogli da izaberu oblasti prema svojim interesovanjima.
Sa dve kafe pauze i pauzom za ručak prvog dana, otvaranje, uvodna predavanja i radovi, predstavljani su od 10 časova ujutru pa sve do skoro devet sati uveče. Ipak, atmosfera je bila daleko bolja nego na mnogim sličnim skupovima upravo zahvaljujući poštovanju datog vremena za izlaganje i brzom smenom predavča i tema. Diskusija se kasnije nastavljala u lobiju konferencijske sale.
TEIK, teme
Sažetak Simpozijuma moglo bi biti već prvo uvodno izlaganje prof. dr Mihaila D. Trifunca, sa Univerziteta Sauthern, Los Anđeles, Kalifornija. On je skrenuo pažnju da nije dovoljno i da čak može biti pogrešno i potencijalno opasno, oslanjati se na teorijska ispitivanja ili softverske modele prilikom analize otpornosti građevinskih konstrukcija na zemljotrese:
– U svaki teorijski rad, pa i najsavršeniji softver za analizu parametara, po samoj prirodi takvog rada, može biti uneto samo ono što istraživač zna. Međutim, u stvarnosti, dešavaju se pojave za koje ne znamo i koje je moguće analizirati samo na modelima u realnoj veličini, odnosno praćenjem ponašanja konstrukcija kroz vremenski interval od nekoliko decenija tokom kojih dolazi do seizmičkih dejstava (pomeranja tla, zemljotresa, itd).
TEIK, organizacija
Namera organizatora simpozijuma bila je da stvori atmosferu za plodnu saradnju i razmenu ideja, iskustava i informacija između inženjera, naučnih radnika, predstavnika univerziteta, istraživačkih organizacija, privrede, grada i Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Možda bi i poslednji navedeni više pažnje posvetio skupu da je znao koliko će se TEIK razlikovati od drugih sličnih dešavanja u Srbiji. Problemi sa kojima se sreću organizatori ovakvih dešavanja kod nas brojni su i često nemogući za prevazilaženje.
Najznačajniji autori i radovI na TEIK 2010:
|
Pored pitanja motivacije učesnika i gostiju da se opredele za dolazak, tu su i problemi sa smeštajnim kapacitetima, tehničkom opremljenosti konferencijskih sala, posluženjem i hranom, pratećim materijalom.
TEIK je ispunio svaku od ovih stavki i već se nametnuo kao najbolje organizovan skup te vrste kod nas. Ovo se može reći zato što je TEIK uspeo da spoji do sada nespojivo...
Prezentacije kompanija odlikuju se dobrom hranom i dobrim pratećim materijalom. TEIK je to imao. Stručni seminari odlikuju se raznovrsnošću pojedinačnih podtema. TEIK je to imao. Skupovi iza kojih stoji Vlada odlikuju se specijalnim gostima iz zemlje i inostranstva čija imena i profesionalni rad koji stoji iza njih privlače posebnu pažnju. TEIK je i njih imao.
TEIK nije imao samo predstavnike sa viših javnih funkcija. Da li je time izgubio na ekskluzivnosti, zanimljivosti, kvalitetu? Ne.
TEIK, standard
Izlaganja i poslati radovi su na srpskom i engleskom jeziku. Svaki rad koji je pristigao i koji je odobren od strane naučnog odbora prošao je recenziju i objavljen je u jednoj od tri knjige Zbornika.
A tri knjige Zbornika predstavljaju posebnu priču... Nije nam poznato da je kod nas u skorije vreme objavljena obimnija i sadržajnija literatura naučno-stručnog karaktera koja je štampana po višim standardima od TEIK 2010 Zbornika radova.
Za Zbornik, celu organizaciju i uopšte, samo održavanje TEIK-a, zaslužna je prof.dr Marina Mijalković sa Građevinskog fakulteta u Nišu.
TEIK, lično
Jug. Niš. Svakom ko je imao makar nekoliko privatnih ili poslovnih kontakata sa ljudima iz ovog kraja jasno je sa kakvim su se gostoprimstvom sreli gosti TEIK-a. Nakon završenih jutarnjih sesija drugog dana, za goste je priređen izlet do manastira Sveti Đorđe u selu Temska, poseta HE Temac, put do Basarskog Kamena i ručak u hotelu StarA. Više o simpozijumu pronađite na linku: http://www.gaf.ni.ac.rs/teik/.
Oblasti obuhvaćene temama simpozijuma teik 2010:
|