BAU2025-468X60-BANNER

KSPALPHA-970X250-BANNER

U građevinarstvu na „crno“ radi više od 50 odsto neimara (video)

21.07.2014. | Tanjug

Za obnovu srpskog građevinarstva je neophodno osnivanje Razvojne banke, ali i suzbijanje sive ekonomije koja je sve pristunija u građevini, gde prema nekim procenama na „crno“ radi više od 50 odsto neimara, rečeno je „Tanjugu“ u „Privrednoj komori Srbije“.

Predsednik „Udruženja za građevinarstvo u PKS“ Viktor Kobjerski je istakao da je veoma važno osnivanje Razvojne banke koja će omogućiti garancije i povoljne kredite za naše građevinare da bi mogli da obnove zastarelu mehanizaciju i tehnologiju, kao i da bi preživeli ova teška vremena. Prema njegovim rečima, skoro sva domaća građevinska preduzeća imaju problema sa likvidnošću.

- Set novih zakona koji bi trebalo da omogući brzo i lako dolaženje do investitora i dozvola u građevinarstvu veoma je važan i treba ga što pre usvojiti – naglasio je Kobjerski.

On je kazao da je veoma važno da građani shvate da je ovo pravi i poslednji trenutak da se pomogne državi i vladi koja želi da uvede nove procese za bolji i brži rad u Srbiji. Strani investitori imaju velike investicije u Srbiji i značajni su za domaću privredu, napomenuo je Kobjerski navodeći da su, na primer, Italijani u poslednjih 10 godina uložili više od dve milijarde evra. On je, takođe, podsetio da Ruska Ferederacija trenutno učestvuje u realizaciji velikih investicija u Srbiji.

- Očekujemo da krene Južni tok i građevinari se raduju tom projektu, jer će biti više posla i za njih – rekao je Kobjerski.

On je kazao da su vrlo važni i poslovi naših građevinara u instranstvu, a naročito u Rusiji, gde ostvaruju više od 60 odsto dohotka srpske građevine u inostranstvu. Taj građevinski stručnjak smatra da bi male firme morale da se udružuju u konzorcijume ako žele da opstanu na tržištu, s obzirom na to da je ostao mali broj velikih i jakih firmi, poput „Energoprojekta“, „Mostogradnje“, „Puteva Užice“, „Planuma“ i drugih.

- Na putu smo da se naprave i regionalni konzorcijumi, sa preduzećima iz zemalja bivše Jugoslavije i da sa njima zajedno nastupamo na tržištima Afrike, Azije i Evrope – rekao je Kobjerski.

On je ukazao i na veliki problem koje domaće firme imaju na tenderima u Srbiji, gde glavne poslove uglavnom dobijaju strani ponuđači. Prema rečima Kobjerskog, potrebna je veća transparetnost tenderskih postupaka, ali i da domaće firme direktno dobijaju poslove koji se finansiraju iz budžeta. U Srbiji ima, prema podacima PKS, oko 70.000 zaposlenih građevinara u 6.500 preduzeća. U industriji građevinskog materijala ima 15.000 zaposlenih i još oko 25.000 sezonaca, a u inostranstvu je registrovano oko 10.000 srpskih neimara. Srpska građevinska operativa i industrija nekada su bili poznati u svetu po gradnji kapitalnih objekata i uprkos tome što u Srbiji sada uglavnom rade kao podizvođači na velikim projektima i dalje su traženi u afričkim i azijskim zemljama, kao i Rusiji.

Kobjerski je ranije izjavio „Tanjugu“ da bi najavljeni projekat masovne izgadnje jeftinih stanova u Srbiji mogao da uposli oko 30.000 građevinara, kao i da građevinari čekaju početak obnove oštećenih objekata u majskim poplavama.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...

;