Iako su štete od poplava u valjevskom kraju najveće do sada, izbegnute su katastrofalne razmere zahvaljujući i dugoročnim preventivnim merama odbrane od poplava na vodotokovima. Zato je i sada jedan od prioriteta sanacija najoštećenijih mesta na rekama pre svega na Kolubari i pritokama, gde su radovi u toku.
Za sanaciju korita Kolubare zbog velikih oštećenja trebaće i vremena i stotine miliona dinara. Ipak, najkritičnija mesta i nanosi ne smeju da čekaju nove veće vode, pa se po nalogu „Srbijavoda“ počelo sa preventivnom sanacijom.
- Ima pet kritičnih lokacija na kojima će se raditi. To ne podrazumeva vraćanje korita u prvobitno stanje već samo zaštitu obala od daljeg urušavanja – kaže Đorđe Malešević iz preduzeća „Erozija“.
U Valjevu na Kolubari biće sanirano 700 metara na najkritičnijim mestima gde je voda praktično odnela obalu, a radiće se i na drugim sličnim mestima na nasipima i vodotokovima u Kolubarskom okrugu. I Valjevce koji žive u neposrednoj blizini reke obradovale su mašine u koritu Kolubare.
- Ljudi rade odgovorno i vrši se nasip velikim kamenom koji je dobar za odbranu, jer da nije njega bilo tu kad je to bilo prvi put, Kolubara bi presekla ovaj put – kaže Aranđel Tomić iz Valjeva.
I lokalna samouprava u Valjevu čisti i sanira bujične vodotokove drugog reda, a na pojedinim mestima, već godinama najkritičnijim, kao što je reka Ljubostinja, sprovode se i trajnije mere zaštite.
- Biće urađeno do te mere da u narednom periodu nećemo imati problema sa ovim bujičnim rekama – tvrdi Milan Trifunović iz „Direkcije za izgradnju“ Valjeva.
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Kolubarskog okruga Milan Mihajlović kaže da je cilj obezbediti prihvat novih velikih voda i proticaj, pre svega u urbanim naseljima ugroženim poplavama. U završnoj fazi je izrada elaborata kompletne sanacije vodotokova prvog reda u valjevskom kraju.