Novi zakon o planiranju i izgradnji omogućiće realizaciju projekata vrednih oko dve milijarde evra, izjavio je ministar građevine Velimir Ilić, na početku javne rasprave o nacrtu tog zakona. Ilić je u Privrednoj komori Srbije rekao da bi Zakon o uređenju prostora i izgradnji trebalo da bude usvojen do kraja ove godine, jer će u suprotnom, kako je upozorio, biti izgubljen dobar deo građevinske sezone, s obzirom da parlament ne radi do marta.
Novi zakon predviđa izdavanje građevinske dozvole na jednom šalteru u periodu do 30 dana i dozvola će u startu biti besplatna, i plaćaće se sukcesivno do dobijanja upotrebne dozvole, naveo je Ilić. Takođe, naknada za uređenje građevinskog zemljišta će se plaćati samo za ono što je lokalna samouprava stvarno uložila u infrastrukturno opremanje određene lokacije, dodao je Ilić.
Ministar je naglasio da je predviđeno izdavanje licenci koje svakako neće moći da dobiju investitori koji su varali građane, tako da će se, kako je dodao, najzad u prvom planu naći oni pošteni u građevinarstvu. Ilić je kazao da je ove godine Ministarstvo građevine izdalo građevinske dozvole za poslove vredne oko tri milijarde evra i da će novi zakon omogućiti izdavanje dozvola za još dve milijarde evra.
Prema njegovim rečima, tako će u narednom periodu biti ugovoreno poslova od oko pet milijardi evra i to ne računajući projekte železnice i koncesije za gradnju Koridora 11.
- Očekujemo bolje dane – istakao je Ilić.
Ilić je rekao da je javna rasprava o tom zakonu počela nakon što je vladin Odbor za privredu i finansije prihvatio nacrt, i da će trajati narednih mesec dana. Ministar je naglasio da je taj zakon usaglašen sa stavovima mnogih međunarodnih institucija i da su u njegovoj izradi učestvovali stručnjaci "Svetske banke" i Evropske unije, kao i lokalne samouprave. On je rekao da će zakon rešiti mnoge probleme, ali i da je njegovo usvajanje obaveza Srbije ukoliko želi da uđe u red ozbiljnih evropskih zemalja.
Ilić je naglasio da je najveći problem u lokalnim samoupravama, čiji službenici "sve stavljaju u fijoku" i dodao da jedno vreme čak ni u Beogradu niko nije mogao da dobije građevinsku dozvolu, kao i da izgradnja nove železničke stanice "Prokop" u prestonici do danas nije završena upravo zbog gradskih vlasti.
- Menjali smo zakone i ministre u prethodnom periodu, ali nismo činovnike koji koče i zato nismo ništa postigli – podvukao je Ilić.
Govoreći o haotičnom stanju u građevinarstvu, Ilić je ukazao da je u prethodnom periodu slučaj bio da 95 odsto pumpi nije imalo nijedan papir, kao i da je nedavno jedan privrednik u Kraljevu kupio groblje, fudbalski stadion i školu. Ilić je rekao da će razgovarati sa poslaničkim grupama da, kada se zakon bude našao u parlamentu, ne usvajaju amandmane zbog kojih bi zakon kasnije mogao da bude proglašen neustavnim. On je ponovio da je pitanje trenutka kada će Zakon o legalizaciji objekata, koji je nedavno usvojen, biti proglašen neustavnim, s obzirom da su poslanici, kako je rekao, hteli da se "dodvore" građanima i, protiv mišljenja Ustavnog suda, izmenili taj zakon, koji sada obuhvata sve koji su nelegalno gradili.
Potpredsednik PKS Raša Ristivojević naglasio je da će građevinarstvo sa Zakonom o uređenju prostora i izgradnji moći da postane nosilac privrednog razvoja Srbije, podsetivši da se trenutno na izdavanje građevinske dozvole čeka u proseku oko 250 dana. Novi zakon će smanjiti troškove gradnje, korupciju, administrativne procedure, ukinuti nelegalnu gradnju, obezbediti pravnu sigurnost i tržišne principe, kazao je Ristivojević.