Povodom Izmena i dopuna Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027 (Lex specialis), koje su trenutno u skupštinskoj proceduri, odnosno koje je Vlada Srbije uputila Narodnoj skupštini Srbije na usvajanje, Asocijacija srpskih arhitektonskih praksi (ASAP) je stava da se radi o derogiranju postojećih pravila koja su propisana postojećim zakonima.
EXPO 2027 (Foto: expobelgrade2027.org)
ASAP je kao poslovna asocijacija posvećena unapređenju struke, profesije i propisa koji regulišu našu delatnost i pozdravlja što je Vlada kao predlagač prepoznala nedostatke i manjkavosti postojećih zakonskih rešenja, ali smatra da je neprimereno da se regulatorni okvir menja samo kada se radi o potrebama izgradnje objekata za specijalizovanu izložbu EXPO.
Predložene izmene menjaju pravni režim u oblasti kojom se uređuju pitanja koja posebno zanimaju javnost. Tako prilikom podnošenja projekta za građevinsku dozvolu više nije potrebna Studija procene uticaja na životnu sredinu čak ni za one objekte kod kojih je saglasnost nadležnih na tu studiju neophodan preduslov za izdavanje građevinske dozvole.
Takođe, predloženim izmenama nije potrebno tražiti ni Studiju zaštite nepokretnog kulturnog dobra.
Već je i aktuelni Lex specialis dozvoljavao da se upotrebna dozvola za paviljone odobri i u tzv. "sivoj fazi", izmenama je predviđena obaveza investitora da pomenutu saglasnost pribavi, ali tek kada bude predao zahtev za dobijanje upotrebne dozvole.
Dakle, tek onda kada su objekti već izgrađeni i već pušteni u rad, čime se u potpunosti obesmišljava cela postojeća procedura jer dobijanje ove dozvole garantuje da korišćenje ovih objekata ne predstavlja rizik po bezbednost korisnika. Novina je i da se tokom faze završnih radova na objektu, sada mogu izdati građevinske dozvole za pojedinačne delove objekta.
Dodatno, prema ovim izmenama navodi se da se izlaganje planskog dokumenta na javni uvid vrši nakon stručne kontrole, što znači da se rani javni uvid, kao prvi korak moguće javne intervencije u koncept plana, potpuno preskače. Javni uvid u nacrt plana smanjen je sa 30 na 15 dana, što je nedovljno za analizu, iznošenje primedbi ili podnošenje predloga.
Činjenica da Vlada predlaže izmene i dopune Lex specijalis-a potvrđuje da predlagač zakona priznaje da postojeći Zakon o planiranju i izgradnji nije adekvatan i ne prati praksu i potrebe tržišta.
Ipak, za razliku od države koja se kao investitor suočava sa izazovima primene sopstvenog zakona, svi ostali akteri na tržištu (investitori, projektanti, izvođači) koji čine građevinsku industriju i koji kroz plaćanje različitih taksi, dozvola, poreza, uplaćuju sredstva u budžet od koga država investira - nemaju tu priliku i mogućnost da utiču na izmene zakona.
Predstavnici resornog Ministarstva se deceniju unazad nisu udostojili da čuju i da pitaju šta su izazovi primene zakona i podzakonskih akata u građevinarstvu, nije organizovana nijedna prava javna rasprava i nije uspostavljen transparentan dijalog sa zainteresovanom javnosti.
Zbog svega navedenog ASAP smatra da su predložene izmene i dopune presedan kojim se razgrađuje postojeći pravni režim u ovoj oblasti zbog čega ASAP poziva Vladu Srbije kao predlagača, da povuče, odnosno poslanike Narodne Skupštine Republike Srbije da ne usvoje predložene izmene i dopune.
Ujedno, ASAP poziva Vladu Republike Srbije i resorno ministarstvo, da pokrenu dijalog sa zainteresovanom javnosti, a kako bi se došlo do rešenja koje poštuje propise u ovoj oblasti i otklanja bojazan da zbog rokova i postojećih procedura neće biti završeni objekti namenjeni za održavanje specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027.