Konačnog rešenja za istorijske objekte i spomenike kulture u Zrenjaninu koji su, kada ih je načeo zub vremena, počeli da se obrušavaju i ugrožavaju živote prolaznika, još nema na pomolu.
Slušajući kazivanja predstavnika nadležnih gradskih službi i stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika kulture, može se izvesti zakljukak da su manjak novca i nerešeni imovinsko-pravni odnosi glavni problemi zbog čega se konačno ne preduzmu neke konkretne mere. A, ako ostane na ovome, centar grada bi u dogledno vreme mogao odavati utisak kakvog zapuštenog gradilišta, sa obrušenim građevinama i šutom na sve strane. Jer, sa zgrade u Ulici kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića 26, poznate po imenu Kuća porodice Munčić, već je otpao pozamašan deo krova, a na objektu znanom kao Kuća Filkovića, koji se nalazi u istom sokaku, na broju 40, srušio se čitav zid sa južne strane. O ovom problemu bilo je reči na sastanku koji su pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Darko Karan i član Gradskog veća Dragiša Albulj održali sa predstavnicima vojvođanskog i zrenjaninskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
- Objekti u glavnoj gradskoj ulici, pod brojevima 26, 29 i 40, problematični su i ograđeni su da ne bi ugrožavali sigurnost prolaznika. Grad je usvojio zaključak o njihovom rušenju, ali bi pre toga država morala da skine zaštitu sa njih. Zavod u Zrenjaninu je, međutim, propisao tehničke mere zaštite i one se upravo razmatraju – veli Karan i ponavlja stav Gradske uprave da novca za kompletnu rekonstrukciju ugroženih građevina nema i da taj problem mora biti rešen na drugi način.
Mišljenje gradske vlasti je da bi sporni objekti trebalo da budu srušeni, a kasnije, kroz javni poziv, budući investitor bi bio obavezan da na novoj zgradi izgradi istu spoljnu fasadu.
- Razmišljanja idu i u tom pravcu da se građevine poruše do spoljne fasade i da ona praktično bude "nalepljena" na novi objekat – objašnjava Karan.