Srpskim preduzećima pružaju se velike mogućnosti na tržištu Angole, a pogotovo za učešće u značajnim infrastrukturnim objektima i energetici, gde angolska vlada planira da investira oko 8,4 milijarde dolara do 2016. godine, ocenjuju u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Angola je jedna od najbrže rastućih ekonomija u svetu tokom protekle decenije, a vlada te zemlje utvrdila je pet prioritetnih oblasti u međunarodnoj ekonomskoj saradnji: izgradnju infrastrukture – putne mreže, železnice, aerodroma i luka i elektrifikaciju cele zemlje, sa akcentom na obnovljive izvore energije. Prioritet u privrednom razvoju Angole biće i povećanje poljoprivredne proizvodnje čime bi se smanjila ogromna zavisnost od uvoza, zatim obrazovanje i obuka kadrova, ali i ulaganje u oružane snage zemlje.
Prema mišljenju analitičara PKS, postoje velike mogućnosti za uključenje naših preduzeća u izgradnju novih i obnovu infrasturkturnih objekata razorenih tokom tridesetogodišnjeg građanskog rata u Angoli, a reč je pre svega o razorenim železničkim prugama, mostovima, lukama, aerodromima i gradskim saobraćajnicama.
Angolska vlada najavlila je obnovu i oko 4.800 kilometara puteva, ali je angažovanje srpskih firmi na takvim poslovima skoro nemoguće bez podrške banaka, ističu u PKS.
Građevinsko preduzeće Planum iz Beograda planira da polovinom ove godine započne realizaciju velikog posla u Angoli, čija je ukupna vrednost veća od milijardu dolara. Predstavnici Planuma potpisali su tri protokola u vezi sa radovima na tri grupe objekata u Angoli – na rekonstrukciji vojne baze koju je srpsko preduzeće izgradilo pre 25 godina, na izgradnji vojne bolnice, niza skladišta i fabrike lekova. Posao Planuma u Angoli treba da obuhvati projektovanje i izradu studija, a građevinski radovi su planirani za drugu polovinu ove godine.
Srpska građevinska kompanija inače u Angoli neprekidno posluje od 1979. godine, a tokom minule dve decenije tamo je pristuna kao lokalna firma Angoplanum.