Ima li nova gradska vlast mogućnost da sa austrijsko-nemačkom kompanijom "Wassertechnik" raskine ugovor o izgradnji fabrike vode u Zrenjaninu i hoće li to učiniti ako joj se ukaže prilika, za sada je teško reći, jer se niko iz lokalne samouprave nije oglašavao ovim povodom.
Ugovor o investiciji vrednoj 25,6 miliona evra sredinom aprila potpisali su generalni direktor "Wassertechnik" Ralf Šreder i direktor zrenjaninskog JKP "Vodovod i kanalizacija" Milorad Bjelogrlić, i tom prilikom su istakli da bi izgradnja postrojenja za prečišćavanje vode za piće trebalo da bude završena u naredne tri godine.
I dok je bivša gradska vlast, oličena u DS i LSV, koja je i sklopila ovaj posao, tvrdila da je u pitanju "istorijski čin", zahvaljujući kom će konačno biti rešen višedecenijski problem koji Zrenjaninci imaju sa kvalitetom pijaće vode, tada opoziciona SNS, a danas nosilac vlasti u gradu na Begeju, upozoravala je da je ovaj aranžman veoma štetan po Zrenjanin.
Prvi čovek zrenjaninskih naprednjaka i gradonačelnik u ostavci Goran Knežević pre nekoliko meseci je tvrdio da se od javnosti tendenciozno prikriva činjenica da partner u ovom poslu – kompanija "Wassertechnik", uopšte ne poseduje tehnologiju za preradu zrenjaninske vode, kao i da se od građana krije da je ukupna cena izgradnje fabrike vode preko 40 miliona evra i da ne postoji bilo kakva garancija da će u finansiranju učestvovati Pokrajina i Republika.
On je čak pozvao direktora "Vodovoda i kanalizacije" Milorada Bjelogrlića da ne potpiše ugovor sa austrijsko-nemačkom kompanijom, na šta se ovaj oglušio. Bez obzira na to, prilikom smene gotovo svih direktora javnih preduzeća i ustanova, odbornici vladajuće koalicije iz redova SNS, SPS, DSS, NS i SPO, odlučili su da Bjelogrlića zadrže u direktorskoj fotelji.
- Aktivnosti, predviđene ugovorom, su u toku. Radi se na takozvanom finom, preciznom doterivanju tehnoloških rešenja i utvrđivanju preciznih parametara neophodnih za pristupanje izradi projektno-tehnološke dokumentacije. To rade stručnjaci "Wassertechnik"-a - objašnjava direktor Bjelogrlić dokle se stiglo u ovom poslu.
Po njegovim rečima, tenderom je predviđeno da period projektovanja, izgradnje, probnog rada i stavljanja u pogon ne može biti duži od 36 meseci.
- Na nama je da u narednih nekoliko meseci obezbedimo garanciju za vraćanje kredita s obzirom na to da inostrani partner finansira izgradnju iz sopstvenih sredstava. Dugoročniji posao jeste i iznalaženje mogućnosti da se obezbedi učešće pokrajinskih, ali i republičkih sredstava, odnosno para iz nadležnog ministarstva, kako bi se smanjile obaveze grada i Vojvodine – navodi Bjelogrlić.
Povezane vesti: