U sektor voda u Srbiji u narednih 20 do 30 godina treba uložiti oko 10 milijardi evra, od čega bi za podzemne vode otišlo od 7 do 10%, kako bi eksploatacija ovog resursa bila održiva, izjavio je danas direktor Instituta za vodoprivredu "Jaroslav Černi" Milan Dimkić.
Srbija ima velike kapacitete podzemnih voda koji se mere stotinama kubika u sekundi koja je dostupna za vodosnabdevanja, a u ovom trenutku se koristi svega 15 do 17 kubika u sekundi, istakao je Dimkić na Međunarodnoj konferenciji o podzemnim vodama.
Prema njegovim rečima, Vojvodina ima iscrpljve resurse podzemne vode koja se prekomerno eksploatiše, dok je na jugu ta količina mnogo veća i može obnovljivo da se eksploatiše oko Morave.
U velikoj meri, podzemne vode u našoj zemlji su dobrog kvaliteta, mada ima mesta gde je kvalitet postao problematičan, usled pojave nitrata, ukazao je Dimkić.
- Rezerve podzemnih voda su mnogo veće od količine koja se eksploatiše, ali izuzetno je važno odrediti prioriotete, odnosno način da eksploataciju i zaštitu podzemnih voda realizujemo na održiv način - naglasio je Dimkić.
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović kazao je da je na prostoru današnje Srbije moderno upravljanje vodama započeto još pre 200 godina, ali da je zbog regionalnih odnosa i kriza investiranje u tu oblast bilo smanjeno u poslednjih 20 godina.
Petrović je ukazao na veliki značaj upravljanja vodama u našoj zemlji, u kojoj više od dva miliona ljudi živi od poljoprivrede.
U naredna dva meseca biće završen jasan plan za navodnjavanje oko milion hektara obradivog zemljišta u Srbiji, a očekuje se da će radovi krenuti početkom sledeće građevinske sezone, najavio je ministar Petrović i dodao da se u Srbiji trenutno navodnjava svega oko 100.000 hekatara obradivog zemljišta.