U Naučno tehnološkom parku u Čačku predstavljena je prva 3D štampana kuća u Istočnoj Evropi.
3D štampana kuća (Foto: Natura eco)
Dva čoveka su za samo 21 sat i 15 minuta napravila kuću "Proto dom", koristeći inovativnu tehnologiju građevinske štampe.
Štampač mašinu projektovali su i napravili radnici firme "Natura eko" (Natura Eco), koja posluje u okviru Naučno tehnološkog parka u Čačku.
Generalni direktor kompanije "Natura eko" Nikola Rakić rekao je da ovaj poduhvat predstavlja budućnost građevinske industrije u Srbiji i svetu.
- Ideja je zasnovana 2018. godine. Građevinska industrija se svakodnevno suočava sa brojnim problemima, nesreće na radu, nedostatak kvalifikovane radne snage i ekološki problemi. Najnovija građevinska tehnologija na svetu je od 15 do 35% jeftinija po kvadratu. Prednosti u odnosu na tradicionalno građene objekte su kvalitet i čvrstina materijala, koji je u odnosu na standardni beton i opeku tri do pet puta čvršći - objasnio je Rakić na svečanoj promociji.
On je ukazao da je važna prednost i sama brzina gradnje, jer svi radovi na 3d štampanim kućama teku simultano, izgradnja cevi, elektroinstalacije i stolarije, pa nema gubljenja vremena.
- Veoma je važno i da je količina otpada ravna nuli, jer se unapred zna potrebna količina materijala - rekao je Rakić.
Tehnički direktor kompanije Miloš Jovanović istakao je da su ovom tehnologijom sve tradicionalne građevinske mašine i radnici stali u jednu mašinu.
- U osnovi, štampa omogućava da ideju sprovedete u realnost bez ikakvih ograničenja koja postoje u tradicionalnom načinu gradnje. Takođe, da ne bude ekskluzivno pristupačno manjini, već svima, jer je jeftinije. Kad se napravi zid, vi u njemu već imate izolaciju i elektroinstalaciju. Ostaje samo krečenje. Mašina koja štampa je u stvari celo jedno gradilište. Sve skele, svi radnici, sve građevinske mašine, prebačene su u jednu mašinu - kazao je Jovanović.
On je napomenuo da oni ne koriste materijale sa hemijskim aditivima, već biocide što ovu tehnologiju čini "zelenom".
"Natura eko" je svoju tehnologiju razvijala u okviru Naučno tehnološkog parka u Čačku, uz pomoć države, lokalne samouprave i brojnih privrednika.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović rekao je da je država stvorila uslove da se jedan ovakav projekat realizuje i da je potpisan ugovor sa Vladom Republike Srbije o proširenju kapaciteta Naučno tehnološkog parka u Čačku.
- Ovo je istorijski dan za Čačak i Srbiju. Kada smo pre dve i po godine pričali na ovu temu meni je delovala nestvarno. Ali, stvorili smo uslove i došli smo do sinteze digitalizacije i građevinarstva. Naučno tehnološki park u sistemu naučno tehnoloških parkova Srbije, država i grad stvorili su uslove da se ovo desi. Takođe, država je donela odluku o pribavljanju parcele od jednog hektara u vlasništvo NTP-a, za proširenje njegovih kapaciteta koji su popunjeni 90% - naglasio je Todorović.
Plan firme "Natura eco" je komercijalizacija tehnologije građevinskih štampača, a potpisani su ugovori za izgradnju 75 štampanih objekata u narednoj godini.