Dok iz resornog ministarstva novoformirane vlade gotovo svakodnevno slušamo da su investicije u obnovljive izvore energije ključne za budućnost elektroenergetskog sistema Srbije, iz Kikinde stiže lepa vest – sledeće godinje počeće izgradnja vetroparka koji će proizvoditi dovoljno struje za snabdevanje čitavog grada.
Ilustracija (Foto: PIxabay.com)
Ova prva francuska investicija u vetroparkove u Srbiji najavljena je prošlog leta, kada je prilikom posete francuskog predsedinka Emanuela Makrona potpisan protokol o namerama za gradnju vetroelektrane u Kikindi.
- Vetroelektrana instalisane snage 85MW imaće 15 vetroturbina - rekla je Nataša Lazarević, direktorka firme IEL OIE Balkan Renewable Energy Beograd, koja je sa "sunarodničkom" fransuskom kompanijom Akuo Energy Central Europe partner na izgradnji vetroparka Bašaid u Kikindi, za eKapiju.
Investicija je vredna 120 miliona EUR, a za izgradnju će biti zadužena zajednička firma Basaid wind doo registrovana u Beogradu.
Trenutno se na javnom uvidu u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine nalazi zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta vetroelektrane u Kikindi, koji je podnela firma Basaid wind.
- Očekujemo da do sledeće godine prikupimo sve potrebne saglasnosti i dozvole i da započnemo realizaciju projekta – navodi Lazarević za eKapiju.
Vetropark Bašaid je prva, ali ne i jedina investicija francuske kompanije IEL OIE Balkan Renewable Energy u obnovljive izvore u Srbiji.
- Paralelno već dve godine radimo i na projektu geotermalne energije u kojem je učestvovao i svetski energetski lider, francuski EDF, a reč je o pronalaženju potencijalnih lokacija u Srbiji za izgradnju geotermalnih elektrana za proizvodnju toplotne energije za snabdevanje sistema daljinskog grejanja i za potrebe industrijskih procesa – kaže Nataša Lazarević.
Ona dodaje da je studija izvodljivosti za 4 lokacije – Vranje, Suboticu, Kikindu i Rumu - završena, kao i da je rađena u partnerstvu sa Pokrajinskim sekretarijatom za energetiku, jer se veći deo lokacija nalazi na teritoriji Vojvodine.
- U Vranju smo ispitivali potencijale geotermalne elektrane za snabdevanje industrije i za daljinsko grejanje jednog dela grada, u Subotici je projekta rađen za snabdevanje daljinskog grejanja, a u Rumi za potrebe industrijske zone – pojasnila je Nataša Lazarević, i dodala da će se jedna od pomenutih lokacija odabrati kao pilot projekat pa se očekuje da izgradnja prve geotermalne elektrane startuje sledeće godine.